• Kazandığınız her 1000 ÇTL birikiminizi 5 TL ile değiştirip ödeme alabilirsiniz...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    "MANZARA" konulu fotoğraf yarışması için sizde fotoğraf gönderebilirsiniz. Ilgili konu için BURAYA bakabilirsiiz.
    Sizi de katılıma davet ediyoruz...

Ada Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Lazım olmaz demeyin bilgi bilgidir ve bir gün çok paranız olursa bir ada satın almayı düşünebilirsiniz. İşte o zaman bizim bu yazımızı iyiki olumuşum dediğinizi duyar gibiyiz. :D

Ada satın alma rehberi

Sadece size ait olacak bir adayı satın almadan önce mutlaka göz önünde bulundurmanız gereken tavsiyeler.

Ada uzun vadeli bir yatırımdır, iyi bir getiri için 10 yıldan 30 yıla kadar beklemeniz gerekebilir
Bir bungalov yada tropikal büfe ile kira getirisi ile size düzenli kazanç sağlar ancak ada için uzun süre getiri görmeden her yıl emlak vergisi ödemeniz gerekecek. Ada yatırımında sonuç görmek için sabırlı olmanız gerekiyor.

Amortisman süresi
Ada yatırımı uzun vadede getiri sağlar. Eğer hedefiniz 5-10 yıl ise, 10 yıl üstünde bekleme imkanınız var ise ada yatırımı önerilir. Piyasaların yavaşladığı dönemlerde değerinden satış yapmanız zorlaşır ve piyasanın düzelmesini beklemek zorunda kalabilirsiniz.


Ada satın alma rehberi

Ada imarsız toprak parçasıdır, satın aldığınız adaya uluslararası imar geldiğinde çok yüksek kazanç sağlayabilirsiniz ama imar gelmez ise değer artışı sınırlı kalır. Ada imarlı toprak parçasıdır, bulunduğu bölgede nüfus ve ticaret arttıkça değerlenir, ayrıca imar değişikliği ile daha fazla inşaat yapılır hale gelir ise değeri aynı oranda artar. Bölge gelişim planlarını takip edin, bu planlar arsa yada araziye ileride değer katacak yatırımları içerir.

“Gayrimenkulde en önemli 3 şey nedir?” Sorusu konumun (lokasyon) önemini vurgulamak için kullanılır, yanıt şudur: “konum, konum, konum”
Ada da önemli unsur konumudur. Adanızın yakınındaki nüfusun, ticaretin ve üretimin artışı yatırımınızın değer artışını belirler. Adanın değer artışını yakınındaki nüfus, ticaret ve sanayi artışı, yakınına gelen yatırımlar ve altyapı projeleri belirler. Bu gelişmeler bir süre sonra adanın olduğu bölgeye imarı getirir ve arazi arsaya dönüşebilir. Adanın gelişim aksı üzerindeki adaların daha hızlı değerlenir. Küçük adalar genelde büyük adalara göre daha karlıdır. Adayı yatırımında amaç imar gelebilecek bir araziyi imar gelmeden önce almak ve imar ile gelen değer artışından faydalanmaktır.

Görünürde olması önemli
Eğer alacağınız ada gemi ve teknelerin veya yelkenlilerin hattında olursa daha cezbedici olabilir. Kazanç yaz ve kış sezonu olmak üzere pay edilebilir.

Kumsal bir adanın olmazsa olmazıdır. Bunun için alacağınız adanın mutlaka özellikle karetta karettaların yuvalama veya üreme noktası olup olmadığını öğrenin. Bu hem hayvan hakları hem de sizin için önemli bir unsur olacaktır.

Kısacası hem doğal hem de natürel anlamda ada alacak kişilerin kazançlarını uzun vaatler çerçevesinde düşünmesi lazımdır. Yoksa büyük zararlara sebep olabilir.

Detaylara dikkat ederseniz başınız ağrımadan satın aldığınız adanızda gönül rahatlığıyla sefa sürebilirsiniz. :D
 
Top