"Adalet, Sizsiniz" 11 Aralık'ta Ataköy'de, 14 Aralık'ta CKM'de!

Papatya

V.I.P
V.I.P


Yargının siyasallaştığı üç tarihi olayı Sokrates, Galileo, Sacco ve Vanzetti'nin yaşamları üzerinden sahneye taşıyan "Adalet, Sizsiniz"; 11 Aralık 2012, Salı akşamı saat 20:30'da Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezi'nde, 14 Aralık 2012, Cuma akşamı saat 20:30'da ise CKM – Caddebostan Kültür Merkezi'nde! Rutkay Aziz ve Taner Barlas'ın birlikte rol aldıkları, Ümit Denizer'in yazdığı ödüllü oyun, AYSA Prodüksiyon Tiyatrosu tarafından sahneye konuyor.

Usta oyuncular Rutkay Aziz ile Taner Barlas'ın Ümit Denizer ile birlikte kurdukları, adını, Muhsin Ertuğrul hocalarının yazılarına "Perdeci" imzasını atmasından esinlenerek koydukları "Perdeci Oyuncuları"nın ilk oyunu "Adalet, Sizsiniz"; Ümit Denizer tarafından kaleme alındı. Oyun, henüz sahnelenmeden, tiyatro dalında 2012 Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü'ne layık görüldü.

Tek perdelik bir oyun olan "Adalet, Sizsiniz"; yargının siyasallaştığı üç tarihi olayı, usta oyuncular Rutkay Aziz ve Taner Barlas'ın muhteşem yorumlarıyla sahneye taşıyor. M.Ö. 5. yüzyılda Atina'da, Beş Yüzler Meclisi'nin ölüme mahkûm ettiği düşünür Sokrates, 1633 yılında Roma'da, Engizisyon'un müebbet hapse mahkûm ettiği bilim adamı Galileo ve 1927 yılında Boston'da, adaletin ölüme mahkûm ettiği iki İtalyan göçmen işçi Sacco ile Vanzetti'nin hikayeleri, "Adalet, Sizsiniz" ile tiyatro severlerle buluşuyor.

Tarihe geçmiş bu masumların itibarlarının, haksız mahkûmiyet kararlarının kaldırılmasıyla, yıllar sonra iade edildiğini vurgulayan oyunun yönetmenliğini de, "Perdeci Oyuncuları" üstleniyor. Ümit Denizer'in kaleme aldığı ve tam adı "Adalet, Sizsiniz (Sokrates, Galileo, Sacco, Vanzetti)" olan oyunun; sahne tasarımı ve kostümleri Metin Deniz imzasını taşırken, kukla uygulamaları ise Bülent İşcan tarafından gerçekleştiriliyor.

"Adalet, Sizsiniz"; 11 Aralık 2012, Salı akşamı saat 20:30'da Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezi'nde, 14 Aralık 2012, Cuma akşamı saat 20:30'da ise Caddebostan Kültür Merkezi'nde (CKM) sahnelenecek. Aralık ayı boyunca Türkiye'nin farklı şehirlerinde tiyatro severlerle buluşacak olan "Adalet, Sizsiniz" oyunlarına ait biletler, Biletix'ten ve oyunun sahneleneceği salonların gişelerinden temin edilebilir.

 

Top