• Merhaba Ziyaretçi.
    "Taşlar " konulu fotoğraf oylaması başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz.
    Sizi, ankette oy kullanmaya davet ediyoruz...
  • Kazandığınız her 1000 ÇTL birikiminizi 5 TL ile değiştirip ödeme alabilirsiniz...

Akıllı Telefonlardaki Sensörler Ne İşe Yarar?

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Akıllı telefonlar çok fazla sensör vardır ancak bu sensör en önemlilerinden biridir. IPhone da dahil olmak üzere pek çok telefonun hava basıncını ölçen bir barometresi vardır ve bu barometre, hava değişimlerini tespit etmekten bulunduğunuz yüksekliği hesaplamaya kadar her şey için yararlıdır.

Telefon sensörleri

İvmeölçer (Akselerometre/Accelerometer)

Bir kütleye uygulanan ivmeyi ölçen cihazlardır ve içindeki test kütlesine referans eksenindeki, kütleden kaynaklı olan uygulanan kuvvetlere bakar. Yani daha basit aktarılacak olursa, içinde bulunduğu aletin hızlanmasını ölçer. Akıllı telefonları artık hemen her alanda kullanıyoruz. Bunlardan biri de navigasyon! İvmeölçer ile akıllı telefon hızlanmayı hesaplar ve GPS’e daha verimli bilgi gönderilmesine yardımcı olur. Bunun yanında titreşim engelleyici görevi de vardır. Bu özelliği ise kameraların görüntü netleştirmesine yardımcı olur. Akıllı telefonunuz siz hareketliyken yapılan çekimlerin daha iyi çıkması için İvmeölçer sensörünü de kullanır.

Yakınlık Sensörü (Proximity)
Genellikle cihazın ön-üst kısmında bulunur. Telefon görüşmesi sırasında telefonu kulağınıza götürdüğünüzde ekranın kararmasının nedeni de budur.

Jiroskop (Gyro/Gyroscope)
Yön ölçümü veya ayarlamasında kullanılan, açısal dengenin korunması ilkesiyle çalışan bir alet. Bu sensörle telefonunuz yön ayarlaması yapar. Örneğin telefonlardaki ‘Ekran döndürme’ özelliği jiroskopun kullanılmasıyla mümkündür. Akıllı telefon ekranını yan yatırdığınızda, ekranın yatmasını sağlayan bu sensördür. Ayrıca oyunlarda sağ-sol hareketleri de jiroskop sayesinde yapılabiliyor.

Ortam Işığı Sensörü
Ortamdaki aydınlığı ölçer ve ekran parlaklığını ortam ışığına göre otomatik olarak algılayarak telefon ekranının parlaklığını optimum düzeyde tutar ve gözlerimizin rahat etmesini sağlar. Ayrıca herhangi bir uğraş da gerektirmez. Sensör ne kadar iyi çalışırsa, şarjdan o kadar çok tasarruf etmek mümkün olur.

Barometre (Barometer)
Atmosfer basıncı ölçmeye yarayan alet, diğer bir adıyla basınç sensörü. İlk olarak Galaxy S3 modelinde karşımıza çıkmıştı, şimdi ise hemen her akıllı telefonda yer alıyor. Belli bir seviyede deniz altından yine belli bir seviyede havaya kadar basınç ölçümü yapabiliyor. Yine daha çok GPS’e yardımcı ancak günümüzde sağlıklı yaşam uygulamalarına da katkıda bulunuyor. Zira sağlıklı yaşama yardımcı uygulamalar da giderek yayılıyor.

Pusula (Compass/Magnetic Sensor)
Pusulayı bilmeyen yoktur herhalde; dünya üzerinde yön tespit etmeye yarayan alet. iPhonelarda manuel olarak ulaşabildiğimiz sensörlerden bir tanesi. Diğer akıllı telefonlarda ise otomatik çalışıyor ancak kullanıcı bu sensöre ancak uygulama marketinde indireceği uygulamalarla ulaşabiliyor. Yine daha çok GPS, navigasyon işlemlerine yardım ediyor. Manyetik sensör olarak da biliniyor.

Kalp Ritim Ölçer (Heart Rate)
Adından da anlaşılabileceği gibi kalp hızını ölçmeye yarayan sensör. Galaxy S5 modeliyle hayatımıza girdi ve ailenin yeni üyeleri Galaxy S6 ve S6 Edge’de de yer alıyor. Kalp hızı, stres, nabız, tansiyon, kan şekeri gibi ölçümler bu sensör sayesinde yapılıyor. Bu açından S Healt uygulamasının demirbaşı olduğu söylenebilir.

Parmak İzi Tarayıcı (Fingerprint Sensor)
Yine adından anlaşılabileceği gibi parmak izi tarayıp, kıyaslama yapan sensör. Şu an üst düzey bir çok akıllı telefonda parmak izi tarayıcısı mevcut. Tuş kilidi alternatiflerinden biri. Kullanıcı bu sensör sayesinde parmak izini telefona tanıtıyor ve ekran kilidini parmağını sensöre okutarak açabiliyor.


Telefonların içindeki diğer teknolojik parçalar gibi bu sensörler de git gide küçülmekte ve işlevleri artmakta. Dolayısıyla 5 yıl önceki GPS sistemiyle şimdikinin doğruluk oranları aynı olmayacaktır.
 

Top