• Merhaba Ziyaretçi
    "Yalnızlık" konulu fotoğraf yarışması açıldı. Konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi katılıma davet ediyoruz...

Akın Birdal şikayetçi olacak

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
Akın Birdal şikayetçi olacakBURSA’da BDP’nin düzenlediği mitinge katılan Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal’a kürsüde kafa atıp yumrukla vurduktan sonra linç edilmek istenen 26 yaşındaki Bilgehan Şimşek’in bağlantı kurduğu kişiler araştırılıyor. Vali Şahabettin Harput, saldırgandan resmi ifade alınmadığını açıklarken, BDP Bursa İl Başkan Yardımcısı Ayla Yıldırım ise Akın Birdal’ın Bilgehan Şimşek’ten şikayetçi olacağını açıkladı.

Bursa’da geçen cuma günü BDP’nin düzenlediği mitingde konuşurken Bilgehan Şimşek’in saldırısına uğrayan Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal, saldırgandan şikayetçi olacak. BDP Bursa İl Başkan Yardımcısı Ayla Yıldırım, “Akın bey kendisinden şikayetci olacak. Bu konuda vekaletini bize gönderecek. Hafta içersinde şikayet başvurumuzu savcılığa vereceğiz” dedi.

VALİ HARPUT: RESMİ İFADESİ ALINMADI

Bursa’da bugün referandum nedeniyle oyunu kullanırken konuyla ilgili soruları yanıtlayan Bursa Valisi Şahabettin Harput, “Şu anda sağlık durumu iyi. Hastanedeki tedavisi devam ediyor. Kendisinden peyder pey ifade alınıyor Bu yarım saatte alınıp bitecek olay değil. Resmi ifadesini daha sonra arkadaşlar alacak. Soruşturma kapsamında, saldırının bağlantılarının olup olmadığını, siyasi yönünün bulunup bulunmadığını inceleyip araştırıyoruz. Şu ana kadar bu yönde bir tespit söz konusu değildir” dedi.

GÜVENLİK ZAAFİYETİ YOK

Vali Şahabettin Harput, BDP’lilerin saldırı olayında güvenlik zafiyeti olduğu şeklinde yaptıkları açıklamayı da yanıtladı. Miting nedeniyle teklif ettikleri halde milletvekillerinin koruma istemediğini belirten Harput, “Biz her iki milletvekili için de polis verilmesini teklif ettik. Ancak istemediler. İkinci iddia o kişinin polis olduğunu iddia ederek oraya geldiği şeklinde. Bir taraftan siz polis istemeyeceksiniz diğer taraftan polisim diyen birini orada tutacaksınız. Buradaki çelişkiyi hepiniz çok iyi fark etmeniz gerekiyor. Miting tertip heyetinin bu konuda duyarlı ve titiz davranması gerekirdi. Kendilerini sorgulamaları ‘Olmazsa olmaz’ derecesinde önemlidir. Bir taraftan polis istemeyeceksiniz, bir taraftan da ‘ben polisim’ diyeni buyur otur burada kardeşim diyeceksiniz. Bu soru işaretini herkesin vicdanına bırakıyorum. Platformda istenmediği sürece polis olmaz. Orada sadece tertip komitesi bulunur. Ancak istenirse orada polis bulunur. Polis belirli noktalara kurduğu kapılarla oraya girenlerin suç unsuru alet edevatla girmemesi için önlem alır. Oysa o kişi orada onlardan biri gibi duruyor ve hadise meydana geliyor. Olay budur” diye konuştu.

HASTANE ÖNÜNDE TEDBİRLER ALINDI

Bu arada Bursa polisi bazı paylaşım sitelerinde grup oluşturanların Bilgehan Şimşek’e destek vermek için tedavi gördüğü Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi önünde bugün saat 10.00’da buluşmaları için başlattıkları kampanya kapsamında hastane önünde geniş güvenlik önlemleri alındı.

Şimşek’e destek vermek için gelen olmayınca ekipler dağıldı. Şimşek’in hastanedeki tedavisi nedeniyle yattığı Genel Cerrahi bölümünde polisin aldığı tedbirler 24 saat sürüyor.
 
Top