• Arkadaşlar, bu sıralar imgur üzerinden gösterilen resimlerle ilgili proxy sorunu var sunucu kaynaklı.. Sorunun çözümünü arıyoruz geçici bir sorun olduğunu varsayıyorum....

Annelere Pudra Uyarısı

~meLek~

GalataSaray'ım
Bebek cildinde meydana gelen sorunların başında yer alan ve pişiklerde kullanılan pudranın cilt travmasını artırdığı bildirildi.


Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Acil Tıp Birimi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hayri Levent Yılmaz bebeklerde en çok yaşanan problemlerden birinin “pişik” olduğunu belirterek annelere ”pudra kullanmayın” uyarısında bulundu.

Yılmaz pişikten korumak için bebeğin altını kirletir kirletmez hemen değiştirilmesi ve ılık su ile temizlenmesi gerektiğini ifade etti. Bebeklerin altlarının sabunla kesinlikle temizlenmemesi gerektiğini belirten Yılmaz şunları kaydetti:

“Cilt kıvrımlarına özen gösterilerek ılık suyla yıkanmalı. Kurulama için sert cisimler yerine yumuşak emiş gücü yüksek havlu kullanılmalı. Hazır olarak satılan ıslak mendiller ile pudra kesinlikle kullanılmamalı. Çünkü pudranın tanecikleri ve sonrasında oluşan küçük pudra kümecikleri en hareketli bölge olan kasık bölgesinde ve kıvrımları arasında sürtünmeye bağlı cilt travmasını artırarak pişik gelişimine zemin hazırlar.

Bunun yerine her alt temizliğinden sonra pişiği önleyici kremler sürülmeli. Bu kremlerde pişik oluşmadan önce kullanılmalı. Pişik oluştuktan sonra sürülen kremler faydasız olur.”

Yılmaz kalorifer klima veya elektrikli soba kullanılan evlerde bebeklerin cildinde kurumayı önlemek için nemlendirici kremlerin kullanılması gerektiğini de sözlerine ekledi.
 

Top