• Merhaba Ziyaretçi
    "En Güzel Ekran Resmi Yarışması" içiin anket açıldı. İlgili ankete BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de ankete oy vermeye davet ediyoruz...

Atatürk'ün Dünyada İsminin Verildiği Yerler..

TeBeSSüm

Pamuk Prenses 🌸
Süper Moderatör
Yarışma Birincisi
Atatürk’ün 'Yurtta sulh, cihanda sulh' sözü, dünyanın dört bir tarafında yer alıyor.


Onu bir kez daha saygıyla anıyoruz. Ancak Atatürk’ün adının verildiği yer sayısı bu yerlerle sınırlı değil. İşte dünyada Atatürk'ün isminin olduğu yerler..
Atatürk Anıtı - Wellington, Yeni Zellanda
Atatürk Anıtı, başkent Wellington'ın Tarakina koyunda Cook Boğazı'na bakıyor. Anıtın bulunduğu yerin seçilme nedeni, Gelibolu Yarımadası'na benzemesiymiş.
Atatürk Anıtı - Amsterdam, Hollanda

Anıtta Hollandaca ve Türkçe olarak "Yurtta sulh, dünyada sulh" yazılı.
Havana, Küba

İlk Atatürk heykelinin altında Türkçe ve İspanyolca olarak ''Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu - Yurtta barış, dünyada barış '' yazıyor. 2011 yılında Küba devlet yetkililerinin isteği üzerine heykeltıraş Metin Yurdanur tarafından yapılan yeni Atatürk heykeli de başkenti Havana'nın gözde mekânlarından olan, Puerto Caddesi'ndeki bir parka konuldu.


Place Ataturk - Vise, Belçika

Belçika'nın Vise kentine bağlı Cheratte kasabasında bulunan bu yere verilen isim, belediye başkanı Marcel Neven`in girişimi ile 2003`te verilmiş. İlk önce "Place Attatürk" olarak yanlış yazılmışken kısa süre sonra doğrusuyla değiştirilmiş.

Kemal Ataturk Avenue(cadde) - Dhaka, BangladeşCanberra, Avustralya

Çanakkale Muharebesi'nde şehit düşen Türk ve Anzak askerlerinin anısını yaşatmak için iki ülke arasındaki görüşmeler sonucu Avustralya'da Atatürk Anıtının açılmasına karar verilmiştir.Albany, Batı Avustralya

Burada da "Yurtta sulh, dünyada sulh" sözü yazıyor.


Atatürk Parkı - Bişkek, KırgızistanAtatürk Meydanı - Aşkabat, Türkmenistan
Astana, KazakistanAtatürk Parkı - Bakü, Azerbaycan


Ataturk Avenue(cadde) - Islamabad, Pakistan
Atatürk Statue(heykel) - Mexico City, Meksika

Başkent Mexico City'de bulunan saat kulesi Meksika'nın bağımsızlığının 100. yıl dönümünde Türk vatandaşları tarafından hediye edilmiş.1910 yılında yaptırılmış ve "Osmanlı Saati" olarak biliniyor. Daha sonra yapılan Atatürk Anıtı ise Le Reforma caddesinde bulunuyor.
Calle Mustafa Kemal Ataturk - Santo Domingo, Dominik Cumhuriyeti
Ataturk Heykeli - Be`er Sheva, İsrail

Sderot David Tuviyahu ile Ali Daivis caddelerinin kesiştiği yerde Be'er Sheva'da bulunan heykelin levhasında "Yurtta barış, dünyada barış. Mustafa Kemal Atatürk 1881-1938 Türkiye Cumhuriyet'inin kurucusu" yazısı bulunuyor.


Caracas, Venezuela

Venezuela'nın başkenti Caracas'ta bulunan bir parktaki heykelin altında ''Modern Türk Devletinin kurucusu Kemal Atatürk'' yazısı bulunuyor
Atatürk Bahçe Köyü - Oostzaan, HollandaStatuia lui Mustafa Kemal Ataturk - Bükreş, Romanya

Romanya'daki Atatürk Meydanı. Bu meydanda bir de Atatürk Büstü bulunmaktadır.


 

TeBeSSüm

Pamuk Prenses 🌸
Süper Moderatör
Yarışma Birincisi

Atatürkstraat - Rotterdam, Hollanda
Mustafa Kemal Ataturk Marg Caddesi - Yeni Delhi, HindistanLargo Mustafa Kemal Atatürk - Roma, İtalyaAtatürk Park - New Jersey, ABD
Yehud, İsrail

Mustafa Kemal Atatürk anısına yaptırılan bu anıtta da "Yurtta sulh, cihanda sulh" sözü yer alıyor. Hemen altındaki yazı: Türk Milleti ve Türkiye'yi seven İsrail halkı sana ebediyen minnettar kalacaktır.Karlovy Vary, Çek Cumhuriyeti

Atatürk 1918 senesinde o dönemde Avusturya-Macaristan imparatorluğu içinde yer alan Karlsbad''a gider. Böbrek tedavisi için Florencie isimli sanatoryumda kalır.
Avrupa''nın en eski lüks otellerinden biri olan Hotel Pupp''un yanıbaşında bulunan Florencie mütevazi bir otel görünümündedir, ve o dönemdeki ismi "Rudolf Hof" tur.

Ana kapı yanında bir levhada Türkiye Cumhuriyeti''nin kurucusu Kemal Atatürk’ün burada 1918 Temmuz'unda ikamet ettiğini belirten bir levha bulunuyor.
Sialkot, Pakistan
Üsküp, Makedonya'da Atatürk heykeli
Lima, Peru - "Paz En Casa, Paz En El Mundo" "Yurtta barış, dünya'da barış"
Atatürk Sokağı, Tunus
Polonya

Polonya'nın Wroclaw şehrinde "Liceum Profilowane nr VII, Patron: Mustafa Kemal Ataturk" adında bir okul bulunuyor.


Statue of Mustafa Kemal Atatürk - Kuşimoto, Japonya

Ertuğrul Fırkateyni Kuşimoto açıklarında 18 Eylül 1890'da tayfun sebebiyle kayalıklara çarparak batmıştı. 655 mürettabatın 589'u hayatını kaybetmişti. Ölenlerin anısına 1891'de bu kasabada bir anıt yapıldı. Her yıl düzenli olarak bu anıt önünde anma törenleri düzenleniyor.
Kuşimoto'da 1974 yılında inşa edilen "Türk Müzesi"nde Ertuğrul Fırkateyni'nin maketi, gemideki asker ve komutanların fotoğrafları bulunuyor. Buraya 2010 yılında 7.5 metrelik bronz Atatürk Heykeli dikilmiştir.
Santiago, Şili

Şili`nin başkenti Santiago`da Apoguindo Caddesi Novigod Parkı`ndaki Atatürk Anıtı. Santiago`da belediye, kentte yaşayan kişilerin örnek alması için bir parka, Atatürk`ün sözlerinin yer aldığı rölyefini yaptırdı.
O yazı: "Türkiye Cumhuriyeti`nin kurucusu, vatanının fedakar ve sadık hizmetkarı, benzeri olmayan kahraman, insanlık idealinin canlı emsali... Bütün hayatını Türk Milletine vakfetmiş, milletine kendi ruhunu, ateşini vermiştir. Hatırası milletinin ruhunu ateşli tutan sönmez bir meş'ale olarak yaşamaktadır!"

 
Top