• Merhaba Ziyaretçi
    "En Güzel Ekran Resmi Yarışması" içiin anket açıldı. İlgili ankete BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de ankete oy vermeye davet ediyoruz...

Bağışıklık Sistemini Nasıl Güçlendirmeli

Papatya

I always believe in miracles...
V.I.P


Okulların açılması, mevsim geçişi çocuklarda hastalıkların görülmeye başladığı bir dönem. çocuğum hemen hastalanmasın, hava şartlarından etkilenmesin isteyen anneler, çocuklarına vitaminleri, meyve sularını ancak hastalandıklarında veriyorlar. Aslında uzmanlar, çocuk hastalanmadan önce sağlığını korumak adına beslenmesine önem verilmesini gerektiğini söylüyorlar.

Çocukların bağışıklık sistemi uykusuzluk, aşırı hareket, dengesiz beslenme ile olumsuz etkilenir ve zayıflar. Zayıflayan bağışıklık sistemi ile de vücut tüm mikroplara karşı açık ve aşırı duyarlı olur ve hastalıklar baş gösterir. Uzmanlar bağışıklık sistemininde eğitilebileceğini, doğumdan itibaren iyi olarak yönlendirilebileceğini belirtiyorlar. Günümüzün çok steril ortamlarında büyüyen çocukların bağışıklık sistemleri çok güçlenemiyor ve eğitilemiyorken, doğal ortamlarda büyüyen çocukların bağışıklıkları doğal sürecinde ilerliyor ve mikroplarla nasıl mücadele edeceğini öğreniyor ve çocuğun bağışıklığını arttırıyor.

İngiliz Doktor Strachan'ın yaptığı bir araştırma sonucunda, mikroplarla karşılaşmayan ya da az karşılaşan çocuklarda, astım, alerji, egzama gibi hastalıklar daha çok görülürken, çok çocuklu aileler ve aşılarını düzenli yapılan çocuklarda bu hastalık oranı azaldığını tespit etmiştir. Yararlı bakteriler bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli rol oynuyorlar. Bunları kuvvetlendirmek bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bağışıklığı artırmak, vücut direncini kuvvetlendirmek için anne-babaların yapması gerekenleri Womenist.net olarak derledik. çocuklarınıza sağlıklı bir kış geçirmeleri için faydalanacağınızı umuyoruz.

Bağışıklık sistemini doğumdan itibaren güçlendirmek için öneriler

1. Anne sütünü 6 ay boyunca vermek.

2. 4 aylıktan itibaren sterilizasyonda yavaş yavaş azalma yapmak.

3. Bol bol yoğurt tüketmek.

4. Antibiyotiklerden mümkün olduğunca kaçınmak.

5. Bol bol sıvı tüketmek.

6. Meyve sularını eksik etmemek.

7. Uyku düzenine çok önem vermek.

8. Sigara dumanlı ortamlardan kaçınmak.

9. Düzenli spor yapmasını sağlamak ve temiz hava almaya özen göstermek.

10. Zamanında aşılarını yaptırmak.

11. Çok fazla kimyasal temizlik malzemesi kullanmamak.

12. Çocuğun giysilerini yıkarken doğal sabunlardan yararlanmak.

13. Çocuğu aşırı hijyen şeklinde büyütmemek.

14. El yıkama alışkanlığını küçük yaşlarda edindirmek.

15. Kalabalık ve havasız ortamlardan sakınmak.

16. Bol organik sebze ve meyve tüketmeye önem vermek.

 
Top