• Arkadaşlar, bu sıralar imgur üzerinden gösterilen resimlerle ilgili proxy sorunu var sunucu kaynaklı.. Sorunun çözümünü arıyoruz geçici bir sorun olduğunu varsayıyorum....

Başarılı Sanatçılardan Grafitiler

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Eski çağlarda yaşayan insanlar mağara duvarlarına resimler yaparlardı, yani duvar resmi insanların yüzyıllardır kendilerini ifade etmek için kullandıkları bir sanat türü. Ancak 1970'lerden sonra şehir sokaklarında, trenlerde, kaldırımlarda mesajlar da yapılan resimlerin yanında yerini aldı. Bazıları tarafından vandalizm olarak kabul edilse de, graffiti akımının yetenekli ve etkileyici sanatçıları ortaya çıkardığı bir gerçek. Onlar graffitinin sunduğu özgürlükten, sınırsızca birşeyler üretmekten etkileniyorlar.

Swoon

Kadın sanatçılar çeşitli nedenlerden dolayı graffiti dünyasında yeteri kadar temsil edilmemiştir. Ancak kadın sanatçı Swoon kendine hem sokak sanatında, hem de daha geleneksel sanat dünyasında iyi bir yer edinmiştir. Kendine has uslubuyla yaptığı kadın resimleri ve ruhani sahneler 1990'ların sonlarından beri New York sokaklarında belirmeye devam ediyor. Swoon aynı zamanda Toyshop ve Miss Rockaway Armada sanat topluluklarını kurmaya da yardım etmiş. Eserleri dünyaca ünlü galerilerde dolaşsa da, sokak sanatının onda çok farklı bir yeri olduğunu söylüyor.

TRACY168 (Michael Tracy)

"TRACY168" lakabıyla da bilinen Michael Tracy, graffiti sanatının atası olarak kabul ediliyor. Eserlerini 1970'lerde yapmaya başlayan Tracy, asi graffiti formunun da yaratıcısı. Eserleri günümüzde bile Bronx'un duvarlarında durmaktadır.

grafiti.jpgLady Pink

1970'lerde kadınlar graffiti yapmazlardı, bu nedenle Lady Pink lakaplı sanatçının o dünyaya girebilmesi için kendini kanıtlaması gerekiyordu. Erkeklerle uyum sağlayabilmesi, duvarlardan ve tellerden atlayabilmesi ve sprey boyayla harikalar yaratabilmesi gerekliydi. New York'taki her graffiti yazarının saygısını kazanması ve ilk graffiti gösterilerinde yerini alması yalnızca birkaç ay sürdü. Karanlık tünellerde gezinerek sanatıyla kendini ifade eden Lady Pink günümüzde ressam kocası ile beraber duvar resmi şirketi işletiyor, rengarenk duvar resimleri yapıyor ve çocuklar için duvar resmi atölyelerini yönetiyor.
Banksy

Dünyanın en çok bilinen graffiti sanatçılarından olan Banksy'nin resimleri dünyanın her yerindeki duvarlarda bulunabiliyor. Birkaç iddiaya göre kimliği ifşa edilmiş olsa da, gerçek adı hala bilinmiyor. Bansksy'nin tarzı taşlamalı, ticari anlayışla, polisle ve savaşla alay eder özellikte. İngiltere'nin güneyindeki sokaklarda yazmaya ve çizmeye başlamış olsa da, birkaç galeri sergisi olmuş, graffiti eserleri ile ilgili 5 kitabı yayınlanmıştır.
ESPO

ESPO olarak bilinen Steve Powers New York'ta çok tanınan bir sanatçıdır. Cesur graffiti resimleri genellikle pözü pek yazılarla harmanlanmıştır. Altı kez tutuklanarak ceza aldıktan sonra yasadışı duvar resimleri yapmayı bıraktıysa da, unutulmamıştır. Birçok sabıka kaydı nedeniyle sanat okulunu bitirememiş olan Espo, hiçbir zaman kurallara tam olarak uyan bir vatandaş olmamıştır. Ancak sanat dünyasındaki başarıları, yeteneği ve vizyonu ona ayrıcalığını kazandırmış olan etmenlerdendir.

 

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Seak (Claus Winkler)

Alman graffiti sanatçısı Claus "Seak" Winkler'ın aşırı derecede güzel, ayırt edici ve etkili bir tarzı var. Sokak graffitisi genellikle canavarları, uzaylı yaratıkları kapsıyor ve üç boyutlu olarak resmedilmiş. Son 20 yıldaki çalışmaları şehir sanatına yepyeni bir öğe katmış. Sanatçı graffitinin özüne inmek istediğini söylüyor. Seak Winkler dünyanın farklı yerlerinden duvar resimleri yapması için davet edilmiştir ve hatta sprey boya şirketi Molotow, "Seak's Futuregreen" eserini ona adamıştır.
KET (Alain Mariduena)

1970'lerde ve 1980'lerde New York'ta büyümüş çoğu insan için graffiti kendilerini ifade etme biçimidir, özgürlüklerini savunmaktır ve sanat dünyasında tanınabilme fırsatıdır. Alain Mariduena için graffiti ile kaplı metro vagonlarına bakmak, insanların eserlerini görmek için para vererek sanat müzesine gitmekten çok daha iyidir. Daha çok "Ket" lakabıyla tanınan Mariduena 1980'lerde Brooklyn'de metro trenleri üzerinde çok eser üreten bir sanatçıydı. Ulaşımdan sorumlu yetkililer metro, graffitiden tamamen temizlenene dek hiçbir trenin işlemeyeceğini söyleyince KET, New York graffitisinin kalitesinin büyük bir darbe aldığını dile getirmişti. KET, çocuğu olduktan sonra yasadışı sokak sanatıyla olan ilgisini kesti ve modayla ilgilenmeye başladı. Yasal duvar resimleri yapmaya da devam etti.
Blek le Rat

Banksy'nin örnek aldığı kişilerden olan Blek le Rat, 1980'li yılların başlarından beri graffiti yapan eski bir Fransız sokak sanatçısıdır. Blek'in ilham kaynağı 1971'de New York'a yaptığı gezi sonrasında ortaya çıkmıştır. Oradaki graffileri görüp hayran olan sanatçı onları taklit etmek istememiştir. Paris'e döndüğünde kendine has tarzıyla duvar boyamaya başlamıştır. Blek'in şablonlarında çeşitli görüntüler yer almıştır. Blek kamu sanatı projelerinde yerini almış ve eserleri graffiti tarihi ile ilgili birçok kitapa girmiştir.
Blu

İtalyan sokak sanatçısı Blu'nun eserleri Londra, Berlin, Prag, Barselona ve Arjantin'de görülebilir. Kendine ait sitesinde de birçok eskiz ve boyadığı duvarların resimleri bulunmaktadır.
Dondi White

Yalnızca "Dondi" olarak da bilinen Dondi White, en etkileyici graffiti yazarlarından biridir. Trenleri birçok takma adla kaplayan Dondi'nin üslubu, eserlerinin görüldüğü anda tanınmasına imkan vermiştir. Eserlerini 1980'lerin çoğunda Avrupa'da sergilemiştir. 1998 yılında vefat eden sanatçı graffiti ve sanat toplulukları ile hatırlanacak.

 

Top