• Merhaba Ziyaretçi
    "En Güzel Ekran Resmi Yarışması" içiin anket açıldı. İlgili ankete BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de ankete oy vermeye davet ediyoruz...

BERAT KANDİLİ...

RUZG4R

ÖylesinE ♔
Özel üye
Allah'ın rahmet, lütuf ve mağfiretiyle tecelli ederek, kullarına bağışlanma, kapılarını ardına kadar araladığı Berat Kandiliniz mübarek Olsun…
 

Kin tutmaz

Üstat
İslam inancına göre, "berat", günahlardan arınma, temize çıkma, ilahi af ve rahmete nail olma anlamlarına geliyor.Şaban ayının on beşinci gecesi idrak edilen Berat Kandili, Allah'ın af, marifet ve rahmetiyle bezeli kutlu bir gece olarak kabul ediliyor.
Efendimiz (sav) Berat Kandili'ne ilişkin şöyle buyurduğu ifade ediliyor:
"Şaban ayının 15. gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve 'Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim. Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim. Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim. Yok mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim' buyurur."


İmâm-ı Gazâlî hazretleri buyuruyor ki: “Âhirette pek çok kimse, hesâba çekilmeden Cennete girer. Onlar için mîzân, terâzi kurulmaz. Onlara verilen sayfalar üzerine; 'Lâ ilâhe illallah, Muhammedün resûlullah. Bu filânın oğlu filânın Cennete girmesinin ve Cehennemden kurtulmasının berâtıdır' yazılır.”
Peygamber efendimiz; (Cebrâîl aleyhisselâm bana geldi. "Kalk, namaz kıl ve duâ et! Bu gece, Şâbânın onbeşinci gecesidir" dedi. Bu geceyi ihyâ edenleri, Allahü teâlâ affeder. Yalnız, müşrikleri, büyücüleri, falcıları, hasîsleri, alkollü içki içenleri, fâiz yiyenleri ve zinâ yapanları affetmez) buyurmuştur.


Tüm ibadet ve dualarımızın kabul olması dileğiyle..
Berat Kandilimiz Mübarek Olsun…:)
 

Benzer konular

Top