• Merhaba Ziyaretçi
    Yarışma konusu belirlemek için açılan ankete BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de ankete oy vermeye davet ediyoruz...

Beş Element Nedir?

Suskun

V.I.P
V.I.P
Beş Element Nedir?

Beş element ağaç, ateş, toprak, maden ve sudur. Çin felsefesine göre bu beş element, harekete ve değişime imkan veren tepki araçlarıdır. Bu elementlerin her biri diğerlerini yok etme veya kontrol etme yeteneğine sahiptir ve kendinden sonrakini üretebilir. Kendilerini yenileme özelliği ise sudan sonra ağacı getirir.

Ağaç hayatın başlangıcını müjdeler.
Yeşil renkle sembolize edilmiştir. Ağaç karaciğer, safra kesesi ve sindirim sistemi üzerinde etkilidir. Ağaç ateşi yaratıp, onu körükleyebilir.

Ateş kırmızı renklidir. Sıcak havayı, doğanın doymuşluğunu, kuraklığı ve tozu simgeler. Dil ve bağırsaklar üzerinde etkilidir. Ateşin külleri toprağı yaratır.

Toprak elementi sarı renklidir. Başlangıç ve bitiş arasındaki dengeyi temsil eder. Dalak, pankreas ve ağız, toprak etkisindeki organlardır. Toprak ise damarlarında madeni büyütür.

Maden beyazdır ve güzü temsil eder. Serin ve insanı dinçleştiren hava demektir. Etkisini akciğerlerde ve solunum sisteminde gösterir. Daha sonra ise kalın bağırsakları ve burnu etkiler. Maden de suyu toplar.

Su mavi demektir. Mevsimi kıştır. Etkisini boşaltım sisteminde gösterir. Böbrek, mesane ve kulak, etkisi altındaki organlardır.

Bütün elementler bir dönüşüm yaratırlar. Her hayvan burcu, bu elementlerden birine düşer. Her devrede bir element 2 kere görülür ve daha sonra 10 yıl süreyle görülmez.
 
Top