• Merhaba Ziyaretçi
    "En Güzel Ekran Resmi Yarışması" içiin anket açıldı. İlgili ankete BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de ankete oy vermeye davet ediyoruz...

Bilişim Suçları İnternet Sitesi Hacklenmesi durumunda yapılabilecekler

Mavi Gül

ѕση_¢ıqℓıк
Özel üye
TÜRK CEZA KANUNU
MADDE 244 - (1) Bir bilişim sisteminin işleyişini engelleyen veya bozan kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Bir bilişim sistemindeki verileri bozan, yok eden, değiştiren veya erişilmez kılan, sisteme veri yerleştiren, var olan verileri başka bir yere gönderen kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) Bu fiillerin bir banka veya kredi kurumuna ya da bir kamu kurum veya kuruluşuna ait bilişim sistemi üzerinde işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır.

(4) Yukarıdaki fıkralarda tanımlanan fiillerin işlenmesi suretiyle kişinin kendisinin veya başkasının yararına haksız bir çıkar sağlamasının başka bir suç oluşturmaması halinde, iki yıldan altı yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur.

uygulama alanı bulacaktır.
Tekrarlamak gerekirse, suçun maddi unsuru gerçekleşmemi

Sistemin akışını engelleme durumu söz konusu ise Bilişim Suçları Bürosu'na veya Cumhuriyet Savcılığı'na şikayette bulunabilirsiniz. Fakat eylem henüz gerçekleşmedi ise ve yalnızca koruma talep ediyorsanız, mevzuatımızda böyle bir koruma düzenlemesi yoktur.
Öncelikle soruşturma safhası tamamlanmalı, tüm deliller toplanmalıdır.


İnternet sitenizin hacklenmesi durumunda bilişim suçları için bulundugunuz yerdeki savciliga bir dilekce ile muracaat edip soz konusu kisinin ip adresini de belirterek sikayetci olabilirsiniz..sikayet dilekcenize elinizdeki tum delilleri de eklemeyi ihmal etmemelisiniz.
 

Benzer konular

Top