• Merhaba Ziyaretçi
    "En Güzel Ekran Resmi Yarışması" içiin anket açıldı. İlgili ankete BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de ankete oy vermeye davet ediyoruz...

''Buluşma – III'' Resim Sergisi

Papatya

I always believe in miracles...
V.I.P


Duygu Aydoğan – Banu Kaynak
30 Kasım – 19 Aralık 2012
Açılış:
30 Kasım Cuma Saat: 18.00-20.00

Onlar Övgülerde Sanatçı

Kendi pimini çekmiş, kaotik dünyayı bir yerinden başlayarak düzenlemeye koyulan, özenen, iyileştiren, büyücü ve inatçı bir birikimin taze sergisi... Her iki sanatçıda da görülen; koyu açık esasına yakın, grilerle ancak sezilen renklerin flörtüne dayanan, dokulu ve kendi içine kapanık dünyaları olan bu resimler, ispat edilmiş sağlam bir desenin üzerine kurgulanmışlar. Biriktiren, toplayıp yenileyen, oluşturan, büyüten, tahribatı ilk algılayan, acıyı ve tatlıyı en içinde hisseden bir yapının ürünleri olarak ifadeci eserlerdir bunlar.

İki "kadın sanatçı" birlikte sergi açıyorlar. "Onlar" gündelikte "kadın", seslenirken "bayan", sergi salonlarında "kadın sanatçı" olarak anılırlar. Dillerin ayıbında ya da kutsalında, üstlerine bir sorumluluk gibi giydikleri bu sıfatın bir karşılığı vardır. Kendilerini bütünleyen çember bir yapıdadırlar ki "onlar"a yaklaşanlar, hep aynı mesafeyi ölçerler. "Onlar", bir ayrımın hep öteki tarafında kalırlar. Bütün ötekiler gibi, kendi dillerini, ritüellerini geliştirir, bakımla ruhlarını yıkarlar.

Her şey doğrusal değildir. Silahlar ne zamandır övülüyor? İşte o kadar vakit, neleri biriktiren, taşıyan, aktaran bir sofraya hak ettiği ilgiyi gösteren yok1. Yol, doğrusal hayatı değil, yolculuğu temsil eder. Şimdi "onlar" bir yolda bekliyorlar2. Kafaları her kadın kadar karışık3... Şimdi bir bilinç akışı içindeler. Şimdi bir çağrışımın görünür halini bize sunuyorlar.

Konusu kadın olan bu eserlerde yabancılaşma ve içselleştirmenin gizli olduğu ilginç bir karşılaşma vardır. Perspektifi, erkek gözünü kaçış noktası edinmiş bu düzenin ötesini gösteren, sahte ihtiyaçlarla bezenmiş bir kadın imgesinden arınmış bir kareyi, bir elin duruşunu, bir dalgınlık anını, olağan bir çıplaklığı anlatırlar. Gizemli bir ışığın altında model olan bu kadınların ressamları da kadındır. Görünmeyen emeklerinin arkasında adeta kendileri de şeffaflaşmış, iyice geçirgen olmuş boyadan kadınlar, bu resimleri izlediğimiz sürece iş ve acı çemberinden çıkarlar, çalışmazlar. Adeta donar, içlerine dönerler. Anlık odalarına kapanırlar, iç denizlerine dalarlar. Mekanla karışır, sonra belirirler, hiç de poz vermezler. Bu anlatımda nesne olarak kadın bedeninden ötede, içeride bir anlam gizlidir. Gözlenen ve gözlemleyen olmanın ikircikliğini, temsili olan ile asli olanın yer değiştirip durmasını yaşatırlar bize.

Duygu Aydoğan ve Banu Kaynak'ın eserlerinden oluşan "Buluşma - III" adlı resim sergisi bu yer değiştirip durmaların görünür hallerini izleyiciyle buluşturmak üzere, Memet Subaşı ve Hakan Esmer'in değerli destekleriyle 30 Kasım – 19 Aralık 2012 tarihleri arasında Galeri Soyut B Salonu'nda gerçekleşiyor.

 
Top