• Merhaba Ziyaretçi
    "En Güzel Ekran Resmi Yarışması" içiin anket açıldı. İlgili ankete BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de ankete oy vermeye davet ediyoruz...

Cemaatle Namaz Nasıl Kılınır?

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Örnek olarak öğle namazının farzının cemaatle nasıl kılınacağını görelim:

1) “Niyet ettim Allah rızası için bugünkü öğle namazının farzını kılmaya, uydum imama.” Cemaatle kılınan bütün namazlarda imama uyan kimse niyetin sonuna “uydum imama” cümlesini ilâve eder.

2) İmam tekbir alınca cemaat de peşinden “Allahü Ekber” diye tekbir alarak ellerini bağlar ve gizlice “Sübhaneke”yi okuyup susar. Cemaat bundan başka rek’atların hiç birinde ayakta bir şey okumaz. Sadece İmam fatihayı açıktan okuduğu zaman cemaat sonunda gizlice âmin der.

3) Rükûa varınca cemaat burada, üç kere “Sübhâne Rabbiye’l-azim” der. İmam,”Semiallâhü limen hamideh” diyerek ayağa kalkınca cemaat ayakta “Rabbenâ leke’l-hamd” der.
Secdelerde de üçer kere “Sübhâne Rabbiye’l-â’lâ” söyler.

4) Oturuşlarda imamla birlikte cemaat da “Ettehiyyatü, Allâhümme salli, Allâhümme barik, Rabbenâ âtina ve Rabbenağfirlî” dualarını okur ve yine imamla beraber selâm verir.

* İmamın peşinde cemaatle namaz kılan kimse imamı takip edecek, ondan öne geçmeyecektir.

* Bir rek’atın rükûunda imam rükûdan henüz doğrulmadan niyet edip tekbir alan ve rükûda imama uymuş olan kimse o rek’ata yetişmiş sayılır.
 
Top