• Merhaba Ziyaretçi
    "En Güzel Ekran Resmi Yarışması" içiin anket açıldı. İlgili ankete BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de ankete oy vermeye davet ediyoruz...

Cennetlikler Kimlerdir?

Suskun

V.I.P
V.I.P
Cennetlikler Kimlerdir?


Kur'an ve Sünnet'te ifade buyrulduğuna göre peygamberlerin davetine uyup iman eden ve amel-i sâlih işleyen kimseler Cennet'e gireceklerdir. Bu kimseler Cennetliktir. Esasen Allah'a ve insanlara karşı görevlerini yerine getirmekle insan daha dünyada iken manevî bir huzura kavuşur maddî refah sağlanır ama tam manasıyla huzur ve kardeşlik Cennet'te gerçekleşir:

"Takva sahipleri elbette Cennet'lerde ve pınarlardadırlar. Girin oraya selâmetle emin olarak. Biz O Cennetliklerin kalblerindeki kinleri çıkarır atarız. Hepsi kardeşler olarak tahtlar üzerinde karşı karşıya otururlar. Orada kendilerine hiç bir zahmet dokunmaz ve onlar oradan çıkarılacak da değiller." (Hicr45-48).

Kur'an-ı Kerîm de:

-Namazını eksiksiz kılanlar malından bir kısmını yoksullara ayıranlar ceza-hüküm gününe inananlar Allah'ın gazabından korkanlarırzlarına sahip olanlar sözlerine ve emânete sadık kalanlar doğru şahitlikte bulunanlar (1).

-Cenâb-ı Hakk'ın rızasını dileyerek sabredenler (2);
-Şükredenler (3)
-Yürekten tövbe edenler (4)
-Allah yolunda canını feda eden şehitler (5)
-Allah'a yönelmiş bir kalble idealize olmuş müslümanlara "Allah'ın ölçüsünde Allah'a yönelenlere" (6) içinde ebedî kalınacak Cennet'e girecekleri yüce Rabbimiz tarafından müjdelenmiştir.

"İmran b. Husayn (r.a.)'dan rivayete göre Hz. Peygamber (s.a.s.) Cennet ehlinin çoğunun fakirler olduğunu ifade buyurmuşlardır . Hadis yorumcuları bunu şöyle açıklarlar. Bir çok kötülükleri insana mal işletir. Çoğu insan mal yüzünden azar. Onun için maldan mahrum fakirler çoğunluğu oluşturduğundan bunların Cennet ehlinin çoğunluğunu teşkil etmesi de olağandır.
Kaynak: Cennet Durak PUSMAZ Şamil İslam Ansiklopedisi

1) Meâric 70/23 24 25 26 27 29 33
2) Ra'd 13/20 21 22 23
3) Ahkâf 35/15-16
4) Tahrim 66/8
5) Bakara 2/154
6) Kaf 50/31-34
 
Top