• Merhaba Ziyaretçi
    "En Güzel Ekran Resmi Yarışması" içiin anket açıldı. İlgili ankete BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de ankete oy vermeye davet ediyoruz...

Charles Francois Daubigny Resimleri

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
15 $ubat 1817'de fransa'nın ba$kenti paris'te doğup, 19 $ubat 1878 yılında paris'te hayata gözlerini kapatan fransız ressam.

charles francois daubigny, edme‘nin oğlu paul delaroche‘dan resim dersi aldıktan sonra italyaya gitti. ünlü manzara ressamı carot ile dostluk kurdu ve izlenimcilik akımının öncülerinden biri oldu. 1870‘de londra'da monet ve pisarro‘yu durand- rual‘e tanıttı. sen nehri üstündeki ‘‘bottin‘‘ adını verdiği yüzer atölyesinde ırmak ve göl resimleri yaptı; bu eserlerinde sade ve düz bir üslupla yalnız doğaya karşı olan sevgisini belirtmeye çalıştı. bir çok ofort ve cam üzerine klişeler yaptı. auvers-sur-oise‘daki evi eski haliyle muhafaza edildi. eserlerinin önemli kısmı 1907‘de moreau-nelaton koleksiyonu ile louvre müzesine alındı. daubigny‘nin tabloları fransa‘da (avignon, bayonne, bordeaux, chantilly, lille, lyon, marsilya, nice, reims, rouen) ve bazı yabancı ülkelerin müzelerinde (amsterdam, berlin, helsinki, la haye, glasgow, moskova, londra) bulunmaktadır. 
Düzenleyen yönetici:
Top