• Kazandığınız her 1000 ÇTL birikiminizi 5 TL ile değiştirip ödeme alabilirsiniz...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    "MANZARA" konulu fotoğraf yarışması için sizde fotoğraf gönderebilirsiniz. Ilgili konu için BURAYA bakabilirsiiz.
    Sizi de katılıma davet ediyoruz...

Çiçeklerin hasta olması nasıl önlenir? Hasta çiçekler için neler yapılabilirr?

AybüKe

Şimdi Onlar Düşünsün
V.I.P
Yaz ayı çiçeklerin korkulu rüyası olabiliyor. Fazla güneşin etkisiyle kuru kalan topraklar neme ihtiyaç duysalar da böceklerin istila etmesinden dolayı rahatsızlık süreci başlıyor ve kök ölümleri gerçekleşebiliyor. Peki, bu korkulu süreçte çiçeklere ne gibi bir tedavi süreçleri hazırlanır? Çiçeklerin hastalanmamaları için ne yapılır? Çiçekler hakkında bilinmesi gerekenler...

Çiçeklerin hasta olması nasıl önlenir? Hasta çiçekler için ne yapılır?


Çok fazla suya maruz kalmış bir çiçek ile susuz kalmış bir çiçeğin tepkimeleri hemen hemen aynı olabilir. Her iki durumda da çürüme gerçekleşebilmektedir. Yazın ortaya çıkan bir diğer sorun ise sineklenme ve gübre ihtiyacının yanlış karşılanması sorunu olabilir. Çiçeği gereksiz ilgi göstermek ölümüne yol açabilmektedir. Veya çok çabuk hasta olmasına neden olmaktadır. Peki çiçeklerin hasta olmasını önlemek için ne yapılabilir? Hasta olan çiçeklere nasıl bir yaklaşımda bulunmalı ve nasıl bir yöntem izlemelisiniz?

Çiçek bakımı

Çiçek bakımı

ÇİÇEKLERİN HASTALANMAMASI İÇİN YAPILMASI GEREKENLER
-
Yaz ayına yakın yapılan bakımın, üzerine bakım yapmayınız. Ekstra yapılan bakım üzerinde yıpranmaya yol açabilir.
- Çiçeklerin ihtiyacı olanından fazlasını vermeniz çiçeklerin düzenin bozulmasına yol açmaktadır. Düzeni bozulan bir çiçek ise belli bir süre sonra olumsuz semptomlar göstermeye başlayacaktır.

- Çiçeklerin fazla sulanması rastlanan en büyük problemlerden biridir. Yaz ayı olduğu göz önüne alınarak çok fazla su verme ihtiyacı duyabilirsiniz; ancak toprağın çamur olması halinde çiçeğin gelişmesinde olumsuz etki yaratmakla beraberinde çürümesine neden olabilirsiniz.

- Vitamin, gübre karışımlarını verirken her gün depolama yapmak yerine iki hafta bir bu uygulamayı yapabilirsiniz. Eğer çiçeğiniz gayet sağlık ve diri duruyorsa vitamin takviyesini bir aya yakın bir süreye uzatabilirsiniz.

- Çok fazla sineklenme olan çiçeklerinize kimyasal içerikli ilaçlar sıkmak yerine, asprini suda eritip toprağına ve ya yapraklarına sürebilirsiniz. Bu doğal yöntem ona bir zarar vermeyecektir.

Çiçeklerin hasta olması nasıl önlenir?


Çiçeklerin hasta olması nasıl önlenir?
-
Susuz kalan çiçekleri parmağınızla toprağın en derinine bastırarak anlayabilirsiniz. Toprağın üst kısmı ıslak olmayabilir ancak içeriden çamur halinde kalabilir. Bu gibi durumlarda çiçeği kurtarmak toprak eşitliği sağlayınız. Islak olan toprağı dışarı çıkartıp yerine kuru toprak ilave ediniz. Toprak susuz kaldıysa bir veya iki fincan ölçüsü olmak kaydıyla dinlendirilmiş su ilave edebilirsiniz. Ayrıca sprey şişesi ile yapraklarına da su sıkabilir, yaprakların canlı gözükmesini sağlayabilirsiniz.
- Yeni doldurduğunuz suyu çiçeklere veriyorsanız, klor etkisini artırdığından çiçeklere zarar veriyor olabilir. Taze su yerine dinlendirilmiş su çiçekleriniz için oldukça yararlı olacaktır.
 
Top