• Merhaba Ziyaretçi.
    "Taşlar " konulu fotoğraf oylaması başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz.
    Sizi, ankette oy kullanmaya davet ediyoruz...
  • Kazandığınız her 1000 ÇTL birikiminizi 5 TL ile değiştirip ödeme alabilirsiniz...

"Cikcik" Nedir?Cikcik Ne Türüdür?

AybüKe

Şimdi Onlar Düşünsün
V.I.P
Her yıl Karadeniz'den çıkarılan, halk arasında "cik cik" olarak bilinen yaklaşık 30 bin ton beyaz kum midyesi Avrupa'ya ihraç ediliyor. Kastamonu Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilen "Türkiye'de hiçbir şekilde 'cik cik' tüketimi yok, yani bizim damak zevkimize hitap eden bir ürün değil. Ancak buradan çıkan ürünler Avrupa'nın vazgeçilmezi" dedi.

Midye , birbirine eklemlenmiş iki parçalı kabukları olan yumuşakçalar . Bivalvia sınıfından omurgasızların cogu “midye" Olarak, bir Kısmı da istiridye Olarak adlandırılır. Tarak ya da deniz Taragi Adıyla Bilinen Türler de bazen «midye» Olarak adlandırılır. Bütün Bivalvia sınıfından omurgasızlar ile deniz salyangozu Olarak Bilinen karından bacaklılar denizkabuğu ortak Adıyla anılırlar.

Denizlerin kıyıya çok yakın kesimlerinde kayalara ve sunum sıkıca tutunmuşlardan midye görülebilir. Çenet denen bu kabuk parçaları gerçek midyelerde düz yüzeyli, siyaha yakın koyulukta, oval, birbirine benzer biçim ve iriliktedir. Bünyelerde bulunan şeyler için tehdidi olan maddelerdir. Midyeler sindirim yapmazlar.
 

Top