• Merhaba Ziyaretçi.
    "Çiçek " konulu fotoğraf oylaması başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz.
    Sizi, ankette oy kullanmaya davet ediyoruz...

Damak Yarası Neden Olur? Damak Yarasına Ne İyi Gelir?

AybüKe

Şimdi Onlar Düşünsün
V.I.P
Üye adı stili
Üye rütbe stili
Bazı enfeksiyon hastalıkları sonrası ortaya çıkan damak şişliğine neyin iyi geldiğini biliyor muydunuz?İşte damak yarası hakkında bilmeniz gerekenler...
damak_yarasi_neden_olur_damak_yarasina_ne_iyi_gelir_1542455846_6691.jpg

Tam olarak nedeni bilinmese de bazı hastalıklar sonucu ortaya çıkan damak şişliği ya da yarası olarak adlandırılan rahatsızlığın ne olduğu hakkında sizler için kısa bir derlemek yaptık.

DAMAK YARASI NEDEN OLUR?

Ciddi bir hastalık olmamasına rağmen yaşam kalitesini düşüren ve ağızda ağrılara neden olan damak yarası genellikle ateşli hastalıklar sonrası ortaya çıkar. Kana yerleşen enfeksiyonlar bu bölgelerde şişli ve iltihaplı küçük kistlere ya da yaralara neden olur. Beyaz lekelere ortası delinmiş gibi duran bu yaralar ağız hareketlerinin yavaşlamasına sebebiyet verir. Bu yaralara zamanında müdahale etmekte fayda var. Çünkü ağız içi sağlığı riske atar.DAMAK YARASI BELİRTİLERİ

- Ağız içi şiddetli sancı

- Damakta şişlik

- Yüksek ateşlenme

- Soğuk ve sıcak içeceklere karşı damağın ağrıması

- Damağı rahat açamamak gibi belirtiler damak yarasına işarettir.DAMAK YARASINA NE İYİ GELİR?

Aloe vera içerdiği güçlü antioksidan sayesinde enfeksiyonlu virüsleri kısa sürede yok eder. Aloe vera bitkisinin içindeki jeli çıkartarak bir bardak ılık suyun içerisine ekleyiniz. Bu karışımı her gün gargara yöntemi olarak kullanınız.

Sumak içerdiği çözücü maddeler sayesinde aft ve damak yaralarına oldukça iyi gelir. Ilık bir bardak suyun içerisine bir yemek kaşığı toz sumak ekleyiniz bu karışımla da her gün gargara yapabilirsiniz.

Tuz ve limonlu su da bu yaralara iyi gelen doğal yöntemlerden biridir. Ya da yarım çay bardağı limon ve yarım çay bardağı sirkeyi de karıştırarak elde ettiğiniz karışımla gargara yapabilirsiniz.
 

Benzer konular


Top