• Kazandığınız her 1000 ÇTL birikiminizi 5 TL ile değiştirip ödeme alabilirsiniz...

Dinen 'Caiz' Değilmiş... İlkokulda Öğretmenlere Topuklu Ayakkabı Yasağı

AybüKe

Şimdi Onlar Düşünsün
V.I.P
Ankara’nın Sincan ilçesindeki Akşemsettin İlkokulu'nda kadın öğretmenlerin topuklu ayakkabı giymesi yasaklandı. Okul müdürü tarafından öğretmenlere gönderilen yazıda topuklu ayakkabının dinen caiz olmadığı belirtildi...

Müdür Mehmet İpek tarafından önce öğretmenlere 'okul kuralları' konulu resmi bir yazı gönderildi.

k9Eoy9.jpg

Sözcü'den Deniz Ayhan'ın aktardığı bilgiye göre, yazıda 'Tüm öğretmenlerimize… Okul içerisinde koridorda yürürken sınıflardan ve alt-üst katlardan duyulacak, dersin ahengini ve çalışanların dikkatini dağıtacak şekilde ses çıkarmadan yürünebilmesi hususunda gereğini önemle arz ederim' ifadeleri kullanıldı.


Resmi yazının ardından öğretmenlere müdür tarafından 'topuklu ayakkabı giymek caiz midir?' başlığıyla bir yazı verildi.
Yazıda 'Ayağın yaradılış hali fıtridir, onu aksi bir şekle sokmak ise fıtratın dışına çıkmak demektir. Fıtratın dışına çıkılması ise gösteriş, kendini hissettirme, farklı görünme, fantezi merakı ya da özenti gibi durumlarda yaşanır. Bunların hiçbiri dinimizce caiz değildir.' denildi.
Okul müdürünün öğretmenlerin topuklu ayakkabı giymemesi için verdiği fetva mektubu şöyle 👇

16N5OB.jpg


'Akıl dışı uygulamayı yapan okul müdürü görevden alınmalıdır...'


CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, “Okul müdürü önce kadın öğretmenlerin topuklu ayakkabı giymelerinin dinen caiz olmadığını içeren bir metni öğretmenlere gönderiyor, ardından da resmî yazı ile topuklu ayakkabı giyen öğretmenlere uyarı yazısı yazıyor. Bu akıl dışı uygulamayı yapan okul müdürü derhal görevden alınmalıdır” dedi.

Taşçıer, “Kadınların topuklu ayakkabı giymesi kimi niye rahatsız eder acaba? Bu okulların başka sorunu mu yok acaba da müdür bey kadınların ayakkabısına takmış kafayı? Kadınların giyimine, saçına, makyajına, rujuna aleni bir biçimde hem de fetva verip, üstüne de resmi yazı göndererek müdahale ediliyor. Bu akıl kadını eve hapsetmek isteyen akıldır. Bu akıldan öğrencilere fayda gelmez. Bunlar kız öğrencilerin okumasına da karşı çıkarlar, böyle akıl dışı bir uygulama olmaz! Ülkenin başkentinde öğretmenin ayakkabısına yasak getiriliyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın vizyonu bu mu? Bunu durup izleyeceğimizi sanmasınlar! Bu müdür hakkında soruşturma açılmalı ve derhal görevden alınmalıdır.” şeklinde konuştu.
 

Orhan-38

Üye
böyle bir konu duymadım ama dersin ahengini bozacak şekilde üst koridorlarda sert tabanlı ayakkabı veya altında demir pençe çakılı ayakkabı ile dolaşmanın dersin sağlıklı işlemesine engel olduğu ve öğrencilerin derse olan ilgilerini dağıtabileceği açısından kesinlikle doğrudur. Burada dini inançların konuya bahane edilmesi de sanırım sözcü gazetesinin her zaman ki islami inanca bakış açısından kaynaklanmaktadır. Kaldı ki buradaki yazı herhangi bir devlet veya hükümet kararnamesi olmadığı gibi herhangi birisi tarafından yazılıp yazılmadığı da belli değildir ve bu müdürün de şu anki hükümetle aynı görüşten olup olmadığı belli olmadığı gibi, herhangi bir amaç uğruna propogatif amaçlı da yapılma ihtimali her zaman mevcttur.. şimdi ben bu resmi ve yazıyı bizzat bimerden cumhurbaşkanına ve milli eğitim bakanına göndereceğim kesindir..
 

bivatandaş

İnşirah İnşirah İnşirah
Özel üye
böyle bir konu duymadım ama dersin ahengini bozacak şekilde üst koridorlarda sert tabanlı ayakkabı veya altında demir pençe çakılı ayakkabı ile dolaşmanın dersin sağlıklı işlemesine engel olduğu ve öğrencilerin derse olan ilgilerini dağıtabileceği açısından kesinlikle doğrudur. Burada dini inançların konuya bahane edilmesi de sanırım sözcü gazetesinin her zaman ki islami inanca bakış açısından kaynaklanmaktadır. Kaldı ki buradaki yazı herhangi bir devlet veya hükümet kararnamesi olmadığı gibi herhangi birisi tarafından yazılıp yazılmadığı da belli değildir ve bu müdürün de şu anki hükümetle aynı görüşten olup olmadığı belli olmadığı gibi, herhangi bir amaç uğruna propogatif amaçlı da yapılma ihtimali her zaman mevcttur
Duygularımıza tercüman oldun üstat. Teşekkürler.. :alkis::alkis::alkis:
 

Top