• Kazandığınız her 1000 ÇTL birikiminizi 5 TL ile değiştirip ödeme alabilirsiniz...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    "MANZARA" konulu fotoğraf yarışması için sizde fotoğraf gönderebilirsiniz. Ilgili konu için BURAYA bakabilirsiiz.
    Sizi de katılıma davet ediyoruz...

Dünya Arkadaşlık Günü Nedir? Ne Zaman ve Niçin Kutlanır?

AybüKe

Şimdi Onlar Düşünsün
V.I.P


Dünya arkadaşlık (dostluk) günü ne zaman 2019 Belki bir çoğumuzun yeni bildiği bir gündür. Biliyorsunuz ki her sene arkadaşlık dostluk olmak üzere kutlanan günü vardır. Arkadaşlık ve dostluğun kıymetini bilelim ve bağlarımızı güçlendirelim. Çünkü arkadaş yeri geldiği zaman bize ailemizden bile daha yakın olan ve bizim her anımızda yanımızda olan insanlardır .Onlarla daha fazla gönüllülük faaliyetine katılalım. Arkadaşlık; birbirine yardım etmek, muhabbet etmek, paylaşmak, birbirini dinlemek, birbirine güç vermek, birbiri için var olmak, farklı fikir ve kültürlerden olunsa da birbirinizi olduğunuz gibi kabul etmek… gibi daha birçok anlam içerir. Peki dünya arkadaslik günü hangi tarihi nasıl olmuş neyden dolayı bu gün arkadaşlık günü olmuş.
Aslında çoğunlukla ağustos’un ilk pazar günü kutlanan gündür. fakat farklı yerlerde farklı zamanlarda kutlanabilmektedir.
Dünya Arkadaşlık Günü ya da Dünya Dostluk Günü 1958 yılında birkaç Güney Amerika gününde kutlanmıştır. Özellikle Paraguay’da. İlk Dünya Dostluk Günü 30 Temmuz 1958 yılında önerilmiştir. 27 Nisan 2011 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından resmi Uluslararası Dostluk Günü olarak 30 Temmuz ilan edildi. Ancak, Hindistan gibi bazı ülkeler de Dünya Arkadaşlık Günü Ağustos ayının ilk pazar günü olarak kutlandı.

30 Temmuz günü, problemlere çözüm odaklı yaklaşarak problemlerin köklerine inmeyi ve çatışmaları önlemek, şiddete karşı çıkacak bir dizi değerleri, tutumları ve davranışları benimseyerek barış kültürü oluşturmak amacıyla Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Arkadaşlık ve Dostluk Günü kabul edilmiştir. Uluslararası arkadaşlık ve dostluk günü arkadaşlık ve dostluğun dünyadaki bütün insanların yaşamlarında kıymetli ve değerli olduğu düşüncesine dayalıdır.
Dünya Arkadaşlık Günü Niçin Kutlanır?
Dünya Arkadaşlık Günü fikri ilk olarak 20 Temmuz 1958 yılında Dr. Artemio Bracho tarafından bir arkadaşı ile Puerto Pinasco’da akşam yemeği yerken önerilmiştir. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Dostluk Günü olarak 30 Temmuz olarak kararlaştırmış fakat bazı ülkeler de ise Ağustos ayının ilk Pazar günü kutlanır.
Arkadaşlık ile ilgili kısa bir hikaye
Çölde yolculuk eden iki arkadaşın yolculuğunun bir noktasında bir münakasa olur ve biri diğerine tokat atar.
Tokadı yiyenin canı acır ama bir şey söylemeden kuma şöyle yazar :
“BUGÜN EN iYi ARKADAŞIM BENi TOKATLADI”.
Bir vahaya gelene kadar yürümeye devam ederler ve suya girmeye karar verirler. TokadI yiyen bataklığa saplanır ve boğulmaya başlar ama arkadaşi kurtarır. Yari boğulmadan kurtulduktan sonra bir taşa şöyle yazar :
“BUGÜN EN iYi ARKADAŞIM HAYATIMI KURTARDI”.
Tokadı atan ve hayat kurtaran sorar : “Canını acıttığımda kuma yazdın neden şimdi taşa?”
Diğeri cevaplar : “Birisi canımızı yaktiğında kuma yazmalıyız ki bagışlama rüzgarı silebilsin ama biri bizim için iyi bir sey yaparsa tasa kazimaliyiz ki hiç bir rüzgar silemesin.
 
Top