• Merhaba Ziyaretçi
    "En Güzel Ekran Resmi Yarışması" içiin anket açıldı. İlgili ankete BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de ankete oy vermeye davet ediyoruz...

Dünya Su Haftası Başladı

Suskun

V.I.P
V.I.P
Dünya Su Haftası Başladı

Uzmanlar, politikacılar, işadamları ve halktan yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı İsveç'in başkenti Stockholm'deki Dünya Su Haftası 'Su Kalitesi Zorlukları-Korunması, Akılcı Kullanımı ve Maliyetin İndirgenmesi' başlığı altında start aldı. Bu seneki Dünya Su Haftası'nda düzenlenecek seminer ve müzakerelerde suya erişim, su kalitesindeki problemlerin çözümü, su kaynakları arasındaki bağlantı ile genel olarak insan sağlığı ve ekosistem konuları işlenecek.


Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.(Resmi göremiyorsanız üye olunuz) Resmin ismi: su haftası.jpg Görüntüleme: 3 Büyüklüğü: 20,1 KB (Kilobyte)


Dünya Su Haftası'nda düzenlenen su yarışmasına Türkiye'den İzmir Özel Türk Koleji öğrencilerinden İlgin Özbaş, Ahmet Fatih Arslan ve Hakan Kaçar katılıyor. Yarışmaya Türkiye'nin yanı sıra Vietnam, ABD, Ukrayna, İsveç, Sri Lanka, İspanya, Güney Afrika, Slovakya, Singapur, Rusya, Norveç, Hollanda, Meksika, Litvanya, Japonya, İtalya, İsrael, Gana, Almanya, Fransa, Finlandiya, Çin, Şili, Kanada, Beyaz Rusya, Avustralya ve Arjantin katılıyor. Ekibin sözcüsü İlgin Özbaş, Türkiye'de birincilik elde ettiği projeleriyle İsveç'e geldiklerini söyledi.

Öğrenci Özbaş, "Projemizin asıl amacı sudaki zararlı iyon olan uranili nano-fiberlerle sudan ayırmak. Uranil, nükleer tesislerin yanında yeraltı sularında, kuyu sularında bulunabilen bir materyaldir. Bizde bu uranile zıt yüklü nano-fiberlerle sudan ayırdık. Bu projede gerektiği zaman teknoloji üniversitelerinden yardım aldık, okulumuz her zaman bize gerekli desteği sağladı.

Biz de çeşitli önlemler, korumalar kullanarak bu projede elde ettiğimiz fiberleri de geliştirerek başarı elde ettik. Bu projeyi daha da geliştirerek ve daha başarılara imza atarak Türkiye'nin ve dünyanın büyük sorunu olan su kirliliğine, nükleer tesislerin yol açtığı bu kirliliğe bir çözüm bulmayı umuyoruz" dedi.

Yarışmanın birincisi yapılacak bugün yapılacak gala ile açıklanacak ve galaya Türkiye'nin İsveç Büyükelçisi Zergün Korutürk de katılacak. Yarışmaya 6 senedir katılan Türkiye, geçen yıl İstanbul Işık Lisesi'nden Ceren Burçak Dağ ile birinci olmuş ve İsveç Veliaht Prensesi Victoria'nın elinden 5000 dolarlık birincilik ödülünü almıştı.
 
Top