• Merhaba Ziyaretçi
    "En Güzel Ekran Resmi Yarışması" içiin anket açıldı. İlgili ankete BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de ankete oy vermeye davet ediyoruz...

Dünyanın En Yaşlı Liderleri

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Geçenlerde Necmettin Erbakan'ın tekrar siyaset sahnesine dönüşü Dünyadaki yaşlı diğer yaşlı liderleri akla getirdi. İşte onlardan bazıları...

- - - - - - - - - -​

Necmettin Erbakan - 8484 yaşındaki Necmettin Erbakan Saadet Partisi genel başkanı seçilerek siyaset sahnesine geri döndü.

Kraliçe 2. Elizabeth - 8458 yıldır tahtta bulunmasına rağmen, İngiltere Kraliçesi İkinci Elizabeth’in kıramayacağı bir rekor varsa, o da 63 yıl ve 7 aydan beri makamında bulunan Kraliçe Victoria´ya aittir.

Tahtta bulunduğu dönemde “imparatorluğunda” birçok değişiklik gördü. 1956 ve 1992 yılları arasında kendisine bağlı ülkelerin yarısı bağımsızlık ilan etti.

Monarşiye modern bir yüz katan Kraliçe, kraliyet ailesinin hayatının 1970 ve 78’de televizyona taşınmasına izin verdi. Ailenin kendilerini normal bir görünümle halka sunmaları için sürekli girişimlerde bulunulduğu da bilinen bir şey.

Abdullah bin Abdülaziz - 86Suudi Arabistan kralı Abdullah, Suudi Arabistan’a ismini veren Suud Hanedanı’nın başındaki isim. Kralın dört eşi, yedi oğlu ve 15 kızı var. Ayrıca, Suudi Arabistan Ulusal Muhafızları’nın başbakanı ve komutanı.

Abdullah, dünyanın en güçlü petrol yataklarına sahip olan ve bu nedenle Batı'yla ilişkileri güçlü bir ülkenin lideri.

Hüsnü Mübarek - 82Mısır Devlet Başkanı Mübarek, kendisinden önceki devlet başkanı Enver Sedat’ın İsrail ile imzaladığı barış anlaşmasının ardından suikasta uğramasıyla iktidara geldi. O günden beri de, Mısır’da olağanüstü hal uyguluyor.

Raul Castro - 79Ağabeyi Fidel Castro´nun sağlık sorunları nedeniyle Küba Devlet Konseyi´nin başına geçti ve devlet başkanlığını ilan etti. Küba Devrimi´nde aktif yer alan Raul Castro, toplamda 4 yıl görevde bulundu.

Silvio Berlusconi - 74İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, geçtiğimiz günlerde 74. yaş gününü kutladı. Toplamda 8 yıl başbakanlık yaptı. 1994 yılından bu yana üç kez iktidar olmayı başardı.

Abdoulaye Wade - 84Senegal devlet başkanı, Wade, 1978’den beri devlet başkanlığına dört defa aday oldu. Bu pozisyona gelebilmek için uzun bir süre beklemek zorunda kaldı.

1993’teki seçim başarızlığının ardından, Anayasa Mahkemesi’nin ilk başkan yardımcısı Babacar Seye’nin cinayetine karıştığı suçlamasıyla tutuklandı. Bir sonraki, hükümet karşıtı protesto gösterileri düzenlemekten suçlandı ancak aklandı.

Manmohan Singh - 78Hindistan devlet başkanı Singh, 6 yıl boyunca devlet başkanlığı görevini yürüttü. Cambridge Üniversitesi´nde eğitim gören Singh, Oxford´da doktora yaptı. Newsweek dergisinin seçtiği en sevilen liderler arasına girdi.

Robert Mugabe - 86Zimbabwe devlet başkanı, 30 yıldır makamını koruyor. Bir köy marangozunun oğlu olan Mugabe, iç savaş yıllarında siyahileri alçak gören hükümete karşı duran Vatansever Cephe’de yer aldı.

Savaşın sonunda, partisi ZANU-PF, 1980’deki İngiltere’nin denetimindeki parlamento seçimlerinde açık ara farkla galip geldi. Ancak, sıkça Marksist olarak tanımlanan Mugabe, tek partili yönetim ilan ederek 1987’de ülkesinin devlet başkanı oldu.

Than Shwe - 77Burma Barış ve Gelişme Konseyi Başkanı, Shwe 18 yıldır bu makamda bulunuyor. 1953´te orduya katılmadan önce ayakkabı satarak geçimini sağlayan Shwe, orduya girişinden sonra yaşanan darbe sayesinde hızla basamakları çıkmayı başardı.

Mwai Kibaki - 78Kenya Devlet Başkanı Kibaki, 7 yıldır makamında bulunuyor. Londra Ekonomi Okulu´nu birincilikle bitiren Kibaki, ülkesinin İngiltere´ye karşı bağımsızlık mücadelesinde aktif olarak yer aldı.
 
Top