• Arkadaşlar, bu sıralar imgur üzerinden gösterilen resimlerle ilgili proxy sorunu var sunucu kaynaklı.. Sorunun çözümünü arıyoruz geçici bir sorun olduğunu varsayıyorum....

En Etkileyici Psikolojik Gerilim Filmleri

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Psikolojik gerlim, bazı sinemaseverler için sinemanın en değerli türü. İşte en etkileyici psikolojik gerilim filmlerinden örnekler...1. Fight Club(1999) 1999 yapımı David Fincher filmi. Başrollerde Brad Pitt ve Edward Norton harikalar yaratıyor. Filmde gizli bir yeraltı kulübü olan dövüş kulübü ve bu klubün dövüş bağımlısı üyeleri anlatılıyor.2.Altıncı His
(1999) M. Night Shyamalan'ın başyapıtlarından biri. Filmde ölüleri gördüğünü söyleyen bir çocuk ve ona yardımcı olmaya çalışan psikoloğun hikayesi anlatılıyor. Başrollerde ise Bruce Willis ve Haley Joel Osment var.3.Akıl Oyunları(2001) Ron Howard'ın yönettiği bu film ,gizli bir görevde bulunan matematik dehasını konu ediniyor. Başrollerde Russell Crowe, Jennifer Connelly ve Ed Harris bulunuyor.4.Oyun(1998) Michael Douglas'ın en sevilen filmlerinden Oyun'da doğum gününde kardeşinin hediye ettiği oyun şirketi kartıyla hayatı altüst olan bir işadamının hayatı anlatılıyor. Filmde Michael Douglas'a Sean Penn ve Deborah Kara Unger eşlik ediyor.5.Gizli Pencere(2004)Johnny Depp'in psikopat bir yazarı oynadığı film psikolojik gerilim filmi olarak görülmesi gereken bir film. Filmde Johnny Depp'in yanısıra Maria Bello'yu da görüyoruz.6. 23 Numara(2007) Jim Carrey'in en farklı filmlerinden biri olan 23 Numara'da, sıradan bir adamın bulduğu kitapla hayatının biranda nasıl sıradışı bir hal aldığı ekrana taşınıyor.7.Diğerleri(2001) Kocasının savaştan dönmesini bekleyen acılı bir eşe hayat veren Nicole Kidman filmin başrolünde. Küçük oğlunun gün ışığına çıkamama hastalığıyla da uğraşmak zorunda olan annenin, evin içinden gelen sıra dışı seslerle hayatı iyice zorlaşır.8. Makinist(2004) Uykusuzluk sorunu olan bir makinist olan Trevor Reznik (Christian Bale) çalıştığı yerde bir kazaya sebep olunca istenmeyen adam olur. Uykusuzluk sonucu müthiş yorgunluk çeken Trevor neyin gerçek neyin rüya olduğunu anlamaz hale gelmiştir.
Not : Christian Bale bu film için yaklaşık 25 kilo vermiş. Bu adamın bir film için yapamayacağı şey yok bence.9. 1408(2007) Ünlü korku roman yazarı rolünde John Cusack’ı görüyoruz. Ünlü yazar gezdiği birçok yerden istediği sonucu alamamıştır. En sonunda meşhur 1408 nolu odaya sahip otele gelmiştir .Belki de aradığı öyküyü buradadır ve artık gerçek korkuyla yüzleşmesi gerekmektedir.10. Çıldırış(2005) Körfez Savaşı'nda başından aldığı bir yaradan mucizevi şekilde kurtulan Jack Starks ( Adrien Brody ), hafıza kaybı problemiyle Vermont'a geri döner. Bir polis memurunu öldürmekten suçlanır ve 1992 senesinde bir akıl hastanesine kapatılır. Starks psikiyatr Dr.Becker 'in deneylerinde kobay olarak kullanılmaya başlanır, uyuşturucu verildikten sonra deligömleği(Jacket) giydirilerek bir morg çekmecesine hapsedilir.11.Jacob’s Ladder(1990) Vietnam’da asker olan Jacob savaş sonrası eve döner fakat geçmişle ilgili sorunu vardır. Hatırladığı nadir şeylerden biri de devlet tarafından askerlere verilen bir ilaçtır. Bu ilaç askerlerin gücünü arttırırken aynı zamanda askerlerde şiddet isteği uyandırmaktadır. Tüm bunları hayal meyal hatırlayan Jacob artık neyin gerçek neyin hayal neyin rüya olduğunu bilmemektedir.
Jacob’a Tim Robbins hayat vermektedir.

12. Kayıp Otoban (1997) Bu listeye David Lynch’ten bir koymazsam eksik kalır. Çünkü psikolojik gerilim denilince akla ilk gelen yönetmenlerden biridir Lynch. Filme gelince, bir karı kocanın eve gelen bir video kasetle hayatlarının altüst olması anlatılıyor. “Olayların nasıl olduğu değil, benim aklımda nasıl kaldığı önemlidir.” söylemi filmin temelini oluşturuyor.
 

RUZG4R

ÖylesinE ♔
Özel üye
Rosemary'nin Bebeği listede yok ama bu dalda adını sık duyduğum bir film 2014 de 3 bölümlük diziside çekildi filmin merak ediyorum ilk fırsatta izleyeceğim .


Zindan Adası
bu filmde bir pisikolojik gerilim olarak hiç fena değildi :)

 

Top