• Merhaba Ziyaretçi
    "En Güzel Ekran Resmi Yarışması" içiin anket açıldı. İlgili ankete BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de ankete oy vermeye davet ediyoruz...

Enerji Kutularının Sırrını Çözün

Suskun

V.I.P
V.I.P
Enerji Kutularının Sırrını Çözün

Enerji içecekleri gerçekten vaat ettiklerini sağlıyor mu? Yoksa bir kandırmacadan mı ibaretler?Geçen yüzyılda enerji içeceği denince akla Coca-Cola gelirdi. Zira 1905’e kadar Coca-Cola’nın içinde kokain bulunurdu. İnanması zor geliyor değil mi? Neyse ki, bundan yaklaşık 105 yıl önce birileri kokainin bağımlılık yapan zararlı bir madde olduğunu fark etti ve bu maddenin içeceklere konması yasaklandı. Şimdi enerji içecekleri dünyasında o zamanlara hiç benzemeyen yepyeni bir dönemdeyiz. Artık enerji içeceklerinin içinde genellikle bitkisel kökenli içerikler bulunuyor. Peki, bu içecekler gerçekten vücudumuza ne yapıyor? Birçok farklı egzotik madde içeren bu içecekler gerçekten vücudumuzun dayanıklılığını ve reaksiyon hızını artırıyor mu? İşte bu içeceklerdeki maddeler ve etkileri.

Kafein

Nedir? Uyarıcı

Ne yapar? 100 miligramı mental uyanıklığı, 238 mg’ı kardiyovasküler dayanıklılığı artırır. Tabii brakama ulaşmak için üç-dört kutu içmelisiniz. (Bir enerji içeceğinde 38-90 mg arası kafein vardır). Beslenme uzmanı Gregory Stewart: “Bu birçok insanın bünyesi için gereğinden fazla kafein demektir. Sizi enerjik olmaktan çok huzursuz yapabilir.” diyor.

Guarana

Nedir? Güney Amerika’da yetişen, uyarıcı özellikleri olan bir bitki

Ne yapar? İçeriğe havalı bir madde katar ve biraz daha kafein sağlar. Başka da bir numarası yoktur.

Taurin


Nedir? Kas dokusunda bulunan bir aminoasit

Ne yapar? Red Bull’un yaptığı bir araştırma taurin içeren içeceklerle reaksiyon hızı, konsantrasyon ve hafıza arasında bağlantı olduğunu saptadı. Ancak Dr. John Lomardini: “Bu araştırmalarda kullanılan madde kafein ya da kahve olsaydı da sonuçlar değişmezdi.” diyor.

Ginseng

Nedir? Bir bitki

Ne yapar? Aslında pek bir şey yaptığını söylemek zor. Son araştırmalar ginseng bitkisinin enerji verme özelliğinin bulunmadığını gösteriyor. Dr. Hermann Josef Engels: “İnsanların ginseng tüketmesinin tek sebebi egzotik bir ismi olması olabilir.” diyor.

Inositol

Nedir? Şeker alkolü

Ne yapar? Enerji içeceği üreticileri, bu maddenin, karaciğerin karbonhidrat ve proteinleri daha etkili bir şekilde işlemesini sağladığını iddia ediyor. Ancak Michigan Üniversitesi uzmanları aynı fikirde değil: Farelere inositol verildiğinde sadece yağlı birer karaciğere sahip olduklarını gördük.

B Vitaminleri

Nelerdir? Birçok farklı besinle aldığınız vitaminlerden hiçbir farkları yoktur.

Ne yaparlar? Yorgunluğa karşı savaşırlar ve koordinasyonunuzu geliştirirler, tabii eğer Afrika’da kıtlıktan çıkmış biriyseniz. Profesör David Pearson: “Sağlıklı bir erkeğin ekstra B vitamini alarak daha enerjik olması imkânsız.” diyor.
 
Top