• Merhaba Ziyaretçi
    "En Güzel Ekran Resmi Yarışması" içiin anket açıldı. İlgili ankete BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de ankete oy vermeye davet ediyoruz...

Evli öğrecinin kredi borcu sıfırlanacak,yurt ücreti de alınmayacak

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
Üniversite okurken evlenen öğrencilere maddi destek sağlamak için çalışma başlatıldı. Yaklaşık 3 bin öğrencinin kredi borcu sıfırlanacak. Bu öğrencilerden yurt ücreti de alınmayacak..
Gençlik ve Spor Bakanlığı üniversite okurken evlenen ya da evlenmek isteyen öğrencilere yönelik maddi destek olma yolunda önemli bir adım atmaya hazırlanıyor.

ÜCRETSİZ YURT İMKANI

Bakanlık bürokratları tarafından yapılan incelemelerin ardından okurken evli olan öğrencilerin 3 bin civarında olduğu belirlendi. Bakanlık kaynaklarından alınan bilgilere göre, yıl sonuna kadar tamamlanması planlanan iki düzenleme bulunuyor.

BORÇLAR SIFIRLANACAK

Öncelikle üniversite öğrencileri için büyük problem olduğu belirtilen barınma sorununun, evli olanlarda daha büyük sorun haline geldiği ifade edildi. Bakanlığın bu doğrultuda evli olan gençleri ücretsiz bir şekilde yurtlara almaya hazırlandığı aktarıldı.

KREDİ MİKTARI 10 BİN TL

İkinci adımın ise öğrencilere verilen geri ödemeli öğrenim kredisi desteğiyle ilgili olduğu belirtildi. Üniversiteli öğrencilere lisans için ortalama 10 bin, önlisans için de 5 bin TL kredi verildiği ifade edildi.

Bu kredilerin evli olan öğrencilerde bursa çevrilmesi ve aldıkları tüm kredi miktarının sıfırlanması kararlaştırıldı. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç önceki gün katıldığı bir televizyon programında projeye ilişkin konuşmuştu. Kılıç, "Evli üniversiteli öğrencilerin en azından aile bütçesine katkımız olur" şeklinde açıklama yapmıştı.

Evlilik belgesiyle başvuru

Çalışmayı yürüten yetkililerden alınan bilgilere göre, evlilik belgesiyle Gençlik ve Spor Bakanlığı'na başvuran üniversiteliler, kredi borcunun bursa çevrilmesini öngören uygulamadan yararlanabilecek. Bakanlık evlilik belgelerini inceleyecek. Uygun görülen öğrencilere maddi destek sağlanacak.

Talep twitterdan geldi

Evli öğrencilere maddi destek talebinin öğrenciler tarafından Twitter üzerinden Bakan Suat Kılıç'a iletildiği öğrenildi. Kılıç'ın öğrencilerden gelen "Maddi sıkıntılar yüzünden boşanma aşamasına geldim" gibi mesajların ardından bürokratlarına durumun incelenmesi için talimat verdiği kaydedildi.
 

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
Tühh kredim olaydı ne güzel evlenirdim, 5 çocuk yapar koyardım kenara, kaçırdım yardımı.. Ben diyorum her yerden kapalı evlilik kapılarım devlet desteğim bile yok :D


Heyy Allahım sen önce zor şartlarda okumaya çalışanlarla ilgilen önce karı-koca peşinde koşanlarla değil.. Ayakları yere basmadan evlenmeseydi..
 

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Sabah gördüm bu haberi,kredisiz okudum,kredisiz ve burssuz okunmasından yanayım,nedeni ise,burs alan öğrencileri görüyorum 150-200 liralık ayakkabı koleksiyonları var,bursu bırakında hak edenler alsın.bu kadar çıkarcı olmamak lazım.

kısacası beni bağlamıyor ücretin alınmayacağı,gerçek ihitacı olanlar için iyi bir haber :)
 
Tühh kredim olaydı ne güzel evlenirdim, 5 çocuk yapar koyardım kenara, kaçırdım yardımı.. Ben diyorum her yerden kapalı evlilik kapılarım devlet desteğim bile yok :D


Heyy Allahım sen önce zor şartlarda okumaya çalışanlarla ilgilen önce karı-koca peşinde koşanlarla değil.. Ayakları yere basmadan evlenmeseydi..
ön yargılı olma. belki evlenmek zorunda kalmışlardır
 
Top