• Merhaba Ziyaretçi
    "En Güzel Ekran Resmi Yarışması" içiin anket açıldı. İlgili ankete BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de ankete oy vermeye davet ediyoruz...

Formula 1 Türkiye'ye Dönüyor

Papatya

Gerçek olamayacak kadar güzel.*
V.I.P


Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED), İstanbul'un yeniden Formula 1 takvimine dahil edilmesi için Bernie Ecclestone ile fiyat dışında her konuda anlaşmaya varıldığını açıkladı.

Federasyondan yapılan açıklamada, İstanbul Çırağan Sarayı'nda dün başlayan Uluslararası Otomobil Federasyonu Genel Kurulu için İstanbul'a gelmesi beklenen Formula 1'in patronu Ecclestone'un, İstanbul Park'ın işletmesini alan Vural Ak ile görüştüğü ve fiyat dahil her konuda anlaştıkları bildirildi.

FİYATI HÜKÜMET BELİRLEYECEK

Genel kurulun galasının 7 Aralık Cuma günü yapılacağı, "sürpriz bir haberle" İstanbul'un geri dönüşünün açıklanabileceği ifade edilen açıklamada, fiyat konusunda son sözü ise hükümetin söyleyeceği dile getirildi.

2013 takviminde New Jersey Grand Prix'sinin bazı sıkıntılar nedeniyle 2014 yılına ertelendiği, bu nedenle yarış sayısının 19'a düştüğü, Almanya Grand Prix'si'nin, Avrupa'dan yeni bir yarışa yer açabilmek için 1 hafta geriye çekildiği ve oluşan 1 yarışlık boşluk için en favori ülkenin de Türkiye olduğu belirtildi.

F1, 2005'TE TÜRKİYE'YE GELMİŞTİ

Dünyanın en önemli motorspor organizasyonlarından biri olan Formula 1, ilk olarak 2005 yılında Türkiye ile tanışmıştı. Kurtköy'de inşa edilen ve yaklaşım 300 milyon doların üzerine bir yatırım ile tamamlanan piste yapılan ilk mücadele hem pilotlar hemde avrupalı otoriteler tarafından büyük bir başarı olarak tanımlanmıştı.

5 yıl süren bu serüven 2010 yılında son kez yapılmış maddi sorunlar nedeni ile Formula 1 patronu Bernıe Eclstone tarafından Türkiye takvimden çıkarılmıştı.

2 yıl boyunca boş kalan pist, bu yıl özel sektöre satılmış ve bu gelişmin ardından yarışlara pistin ve türkiyenin tekrar ev sahibliği yapması için çalışmalar hız kazanmıştı.

 

Benzer konular

Top