• Merhaba Ziyaretçi
    "En Güzel Ekran Resmi Yarışması" içiin anket açıldı. İlgili ankete BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de ankete oy vermeye davet ediyoruz...

Grip Aşısı Zamanı Geldi

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Uzmanlar grip aşısı olmanı tam zamanını geldiğini belirttiler..

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, risk altındaki kişilerin fazla gecikmeden grip aşısı yaptırması gerektiğini, grip aşısı için en uygun zamanın, eylül-ekim ayları olduğunu söyledi.


Özlü, gribin ağır seyreden ve ölüme neden olabilen bir hastalık olduğunu belirtti.

Gribin asıl olarak solunum yollarında yerleşen ınfluenza A, B ve C virüslerinin neden olduğu, yüksek ateş ve yaygın kas ağrıları ve kırgınlık ile seyreden, toplumda aynı anda bir çok kişiyi hastalandırıp çok sayıda ölümlere yol açan, kolay yayılabildiğinden salgınlar yapan bulaşıcı bir hastalık olduğuna dikkati çeken Özlü, şöyle devam etti:

"Grip, asıl olarak, virüsü taşıyan hasta kişilerin solunum yolu salgılarıyla ve bunlarla bulaşmış eşyalar vasıtasıyla yayılır. Çok kolay bulaşmakta ve hızla yayılmaktadır. Özellikle okullar, yurtlar, kışlalar, kahvehaneler, huzur evleri gibi kalabalık ve topluca yaşanan ortamlar hastalığın yayılmasında önemli rol oynar. Gripten korunmak için düzenli yaşamak, uyku ve dengeli beslenmeyi ihmal etmemek, alkol ve sigara alışkanlığını sınırlamak ve eğer varsa zemindeki kronik şeker, kalp, akciğer hastalıklarının bakım ve tedavisini usulüne göre yaptırmak gerekir."

"Öneriler"

Özlü, gripten korunma amacıyla aşılar da geliştirildiğini, ancak aşıların herkese değil, risk altındaki kişilere önerildiğini ifade ederek, şunları söyledi:

"65 yaşını geçmiş, KOAH, astım gibi müzmin bir akciğer hastalığı ya da şeker, kalp, böbrek hastalığı gibi kronik rahatsızlığı olanlar, hastanede ve huzurevlerinde çalışanlar, kış veya bahar aylarında doğum yapacak gebeler, sık sık seyahat eden, insanlarla yoğun teması olan kişiler, daha fazla gecikmeden bir doz grip aşısı yaptırmalıdır. Bu riskleri taşımayanların grip aşısı yaptırmaları şart değildir."

Eylül-ekim aylarının grip aşısı için en uygun zaman olduğuna dikkati çeken Özlü, grip aşısı bu dönemde yaptırıldığında, grip salgınlarının başladığı kış ayları içerisinde bağışıklığın en yüksek düzeyde olacağını söyledi. Özlü, grip aşısının her yıl tekrarlanması gerektiğini sözlerine ekledi.
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Öğrendiğime göre gribin yüzlerce mikrobu ve türü varmış ve aşı sadece birkaçına önlem olabiliyormuş. Bu yıl ben de ilk kez grip aşısı olmayı düşünüyorum birkaç tanede olsa önlemini alalım bakalım :) Nedense bu Akdeniz'de az gribe yakalanıyorum ama yakalandığımda da etkisi çok uzun sürüyor.
 

wien06

V.I.P
V.I.P
Ben gecen seneden itibaren grip asisi olmayi biraktim. Cünkü grip asisi oldugum seneler gercektende asinin gribe karsi faydasini gördüm ama buseferde grip olamadigimdan dolayi müthis bas agrilari cektim. Burada doktora gittigimde cok büyük bir kronok hastaliginiz olmadigi sürece yani grip oldugunuzda cok asiri derecede rahatsizlanmiyorsaniz grip asisini tavsiye etmiyor.
Zaten yukaridaki yazida doktor ayno seyi söylemis.

Özlü, gripten korunma amacıyla aşılar da geliştirildiğini, ancak aşıların herkese değil, risk altındaki kişilere önerildiğini ifade ederek, şunları söyledi:
 
Top