• Merhaba Ziyaretçi
    "En Güzel Ekran Resmi Yarışması" içiin anket açıldı. İlgili ankete BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de ankete oy vermeye davet ediyoruz...

Gruplar Dinamiği

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Gruplar Dinamiği

Gruplar dinamiği, alan nazariyesinin Kurt Lewin tarafından sosyal konulara uygulanmasından çıkmıştır. Lewin'in belirttiğine göre, bu konular dört ayrı bölümde toplanabilir:


Grup Kararı:

Bir grubun üyesi olan bir kimse tarafından öne sürülen (meselâ ev işlerinde şu veya bu mamulün kullanılması gibi) bir tavsiyeye uyma oranının, aynı gruba dışarıdan birinin yapacağı tavsiyeden çok daha yüksek olduğu deneysel olarak ispat edilmiştir.

Grubun Üretkenliği:

Ayrı ayrı ele alınan kişilerin üretkenlik toplamından daha yüksektir. Bu durum, gerek grup tarafından kabul edilen çalışma meseleleri, gerekse grup üyeleri arasındaki işbirliği açısından ortaya konabilir. Bir kişi veya grup tarafından yapılan bir işin başarı ihtimali şu formülle gösterilebilir:

l — qa . qb > pa ve > pb.

Burada pa, pb = a,b öznenin işin çözümünü tek başına bulması ihtimalini, qa=l- pa ise a öznesinin bu çözümü bulmaması ihtimalini gösterir (her iki öznenin başarısızlık formülü de = qa . qb'dir.)


Bir Grup İçindeki Etkileşme:

Bu etkileşme, çeşitli tekniklerle ortaya çıkarılabilir. Bu teknikler ise, meselâ, Bales kategorileri ve özellikle, sosyogramlardır.


Bağıntı Çerçevesi Olarak Grup:

kişi, davranışını, bulunduğu gruba göre ayarlamaya (bu durum, grubun normlayıcı fonksiyonundan ileri gelir) yönelir, kendi veya başkasının davranışı hakkında, daima kendi grubunun normları açısından, bu normlarla bağıntılı olarak hüküm verir ve değerlendirmede bulunur.
 
Top