• Merhaba Ziyaretçi
    "En Güzel Ekran Resmi Yarışması" içiin anket açıldı. İlgili ankete BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de ankete oy vermeye davet ediyoruz...

Hayaller Ülkesi Tunus

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P

İstanbul'a uçakla yaklaşık 2 saat mesafedeki Tunus, Akdeniz'in eşsiz doğal güzelliklerinin yanında uçsuz bucaksız çölleri, binlerce yıllık tarihi mirası ve sıcakkanlı insanlarıyla ideal bir tatil cenneti. Başta Fransa olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinden turistin son yıllardaki favorisi olan Tunus'da biz de kısa bir yolculuk yaptık. İşte "Hayaller Ülkesi"nden birkaç enstantane...


1956'da Fransa'dan bağımsızlığını kazanan Tunus'un yüzde 99'u müslüman. Arapça ve Fransızca'nın konuşulduğu ülke, Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Tunus halkı Türklere adeta hayran. Herhangi bir dükkana girdiğinizde Türk olduğunuzu söylerseniz akan sular duruyor. Halk arasında Mustafa Sandal ve Sibel Can'ı neredeyse tanımayan yok


Ülkenin en büyük uluslararası havalimanına da ismini veren Kartaca harabeleri, başkent Tunus'daki en önemli tarihi eserlerden birisi. Fenikeliler tarafından millattan önce kurulan antik kent, M.Ö. 146-149 yıllarında Roma ile Fenikeliler arasında çıkan savaşta yakılıp yıkılmış. Ancak yerleşim yerine ait gözetleme kuleleri ile binaların bir kısmı günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış.

Başkent Tunus'a 20 Km. uzaklıkta bulunan Sidi Bou Said kasabası her mevsim turistlerin akınına uğruyor.


Mavi beyaz boyalı evleriyle Akdeniz mimarisinden izler taşıyan kasabadaki muhteşem deniz ve marina manzarası görülmeye değer. Ayrıca bu cafelerde nane ve çam fıstıklı çay içmek olmazsa olmazlardan.


Tunus dünyanın en büyük mozaik müzesine de ev sahipliği yapıyor. Bardo Müzesi, 18. yüzyıl başlarından itibaren ülkeyi yöneten Hüseyinoğulları Hanedanı'na ait sarayda bulunuyor.Tarih öncesi dönemlerin yanı sıra Kartaca, Roma, Hıristiyanlık ve İslam dönemlerine ait yüzlerce eser Fransızlar tarafından kurulan bu müzede sergileniyor.Tunus'un birçok kentinde Kapalıçarşı benzeri alışveriş merkezleri görmek mümkün. Ağırlıklı olarak otantik süs eşyalarının satıldığı dükkanlarda pazarlık çok önemli. Zira 50 Tunus Dinarına satılan bir çini tabağı sıkı bir pazarlıkla dörtte bir fiyatına satın alabilirsiniz.

 

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.PÇöl rüzgarlarının dinmek bilmediği güneydeki Tozeur şehrinde özel bir girişimci tarafından kurulan ilginç bir müze ziyaretçilerine unutamayacağı anlar yaşatıyor.


Dinozorların yaşadığı tarih öncesi devirlerden Osmanlı İmparatorluğu'na kadar geçen evrelerin maketlerle anlatıldığı Dar Cheraiet Müzesi zamanda yolculuk yapmak isteyenler için birebir.


Tozeur'da 4X4 arazi araçlarıyla yapılan günübirlik çöl safarileri oldukça revaçta. Safarinin kuşkusuz en çok ilgi çeken durağı ise Star Wars'ın bazı bölümlerinin çekildiği plato.
Hasılat rekorları kıran Star Wars serisini çeken ekip yıllar önce bölgeyi terk etse de geride bıraktıkları dekorlar hala turistleri kendisine çekmeyi
başarıyor.
Çölün ortasındaki bu güzel vahada ise 9 dalda Oscar ödülü kazanan 1997 yapımı İngiliz Hasta filminin bazı bölümleri çekilmişti. Atlas dağlarının arasından süzülen sular sayesinde yeşilliğini koruyan vaha çölün diğer ucundan bakıldığında serap gibi görünüyor.
 

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.PTunus'un gece hayatına da Arap kültürüne özgü figürler hakim. Palmiyelerle dolu bir bahçede konuşlanmış bir restoranda Tunuslu kadınların oryantal gösterisi sizi binbir gece masallarına götürebilir.
Tunus'un orta kesiminde yer alan Douz, deve sırtında çöl macerası yaşamak isteyenleri fazlasıyla tatmin ediyor. Birkaç develik kervanlarla çöle açıldığınızda kendinizi bir film sahnesinde sanabilirsiniz.Sahil kenti Monastır yakınlarında bulunan El Jem, dünyanın altıncı büyük amfi tiyatrosu ünvanına sahip. Roma Collesium kadar ihtişamlı olan bu yapıda 30 bin kişi gladyatör savaşlarını izleyebiliyordu.

Tunus'ta her köşebaşında bir sürprizle karşılaşabilirsiniz. Tıpkı turizm kenti Hammamet'de kobra yılanlarıyla sokak gösterisi yapan bu Tunuslu gibi.


Ülkede son yıllarda golf turizmi de yükselen değerlerden birisi. Palmiyeler ve zeytin ağaçları arasında golf oynamak, oyunun tutkunlarına farklı bir deneyim yaşatabilir. Golf sahalarını kullanım bedeli de diğer ülkelere göre oldukça makul düzeyde.

 
Top