• Arkadaşlar, bu sıralar imgur üzerinden gösterilen resimlerle ilgili proxy sorunu var sunucu kaynaklı.. Sorunun çözümünü arıyoruz geçici bir sorun olduğunu varsayıyorum....

Hipoglisemi Nedir ?

~meLek~

GalataSaray'ım
Çok aç olduğunuzda ya da az yemekle çok egzersiz yaptığınızda kan şekerinizin düşmesi sonucu bazı semptomlar hissedebilirsiniz. Bu hepimize zaman zaman olur. Bu durumu düzeltmek de gerçek bir sıkıntınız yoksa son derece kolaydır ve endişe etmeye gerek yoktur.

Fakat düşük kan şekeri ya da diğer adıyla hipoglisemi sürekli yaşanan bir problem de olabilmektedir.
Şeker hastası olmayan kişilerde hipoglisemiye neler neden olabilir?

Kan şekerinde sürekli yaşanan problemlerin nedenleri şunlar olabilir;

Karaciğer böbrek ya da pankreastaki hastalıklar
Metabolik problemler
Bazı ilaçlar
Alkol kullanımı
Mide ameliyatları

Semptomları nelerdir?

Semptomlar kan şekeri seviyesinin nasıl düştüğüne bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedirler.

Hafif hipoglisemi: Kendinizi çok aç hissedebilir ve kusma ihtiyacı duyabilirsiniz. Ayrıca kendinizi gergin hissedebilirsiniz. Kalbiniz daha hızlı çarpabilir ve terleyebilirsiniz. Ya da cildiniz buz kesebilir.

Orta şiddetli hipoglisemi: Çoğu zaman kişinin çabuk öfkelenmesine gergin olmasına korku duymasına ya da aklının karışmasına neden olur. Görüş bulanıklaşabilir ve kişi kendini dengesi hissedip yürümekte zorlanabilir.

Şiddetli hipoglisemi: Kişinin bayılmasına neden olabilir. Kişi nöbet geçirebilir hatta komaya girebilir ya da sonucunda hayatını kaybedebilir.

Eğer gece vakti hipoglisemi yaşıyorsanız yorgun ve baş ağrılarıyla uyanabilirsiniz. Ayrıca kabus görebilirsiniz. Ya da çok terlersiniz ve uyandığınızda çarşaflarınız terden ıslanmış olabilir.
Hipoglisemi teşhisi nasıl konulur?

Hipoglisemi tanısını koymak için doktorunuz size bazı fiziksel testler uygular ve sağlığınız ve medikal geçmişiniz hakkında sorular sorar. Kan şekeri seviyenize bakmak için testler uygular.

Nasıl tedavi edilir?

Ani bir hipoglisemi nöbetini yemek yiyerek ya da şekerli bir şeyler içerek geçirebilirsiniz. Mesela; meyve suyu kola süt kuru üzüm ve şeker bu durumda size iyi gelecektir.

Fakat eğer hipogliseminiz daha uzun soluklu bir sağlık probleminden kaynaklanıyorsa bu hastalıktan kurtulmak için tedavi olmanız gerekir. Ayrıca düşük kan şekerini önlemek için bazı davranışlara dikkat edebilirsiniz. Mesela doktorunuzla beslenme şeklinizi ilaçlarınızı ya da egzersiz alışkanlıklarınızı nasıl değiştirmeniz gerektiği hakkında konuşabilir ve ondan yardım alabilirsiniz.

Acil bir durumda ne yapmalı?


Eğer orta şiddetli hipoglisemizi hemen tedavi ettirmezseniz bu şiddetli hipoglisemiye dönüşebilir. Eğer şiddetli glisemi yaşar ve bayılırsanız yanınızdaki kişinin derhal ambulansı (112) araması gerekir.

Eğer böyle bir problem yaşıyorsanız ailenize ve etrafınızdakilere durumunuza anlatmanız ve öyle bir anda nasıl davranmaları gerektiğini öğretmeniz iyi olacaktır.
 

TeBeSSüm

Pamuk Prenses 🌸
Süper Moderatör
Hipoglisemi Belirtileri
Hipoglisemi belirtileri genellikle aniden ortaya çıkar. Kişiden kişiye değişmekle birlikte, hipogliseminin hafif veya orta şiddetteki belirtileri şunlardır:

Titremeler
Gerginlik veya endişeli olma hali
Öfke, aksilik veya keder
Terleme, cildin nemli ve soluk hale gelmesi
Dalgınlık hali, odaklanma güçlüğü
Nabız yükselmesi
Baş dönmesi
Açlık ve bulantı
Uyku basması
Görüş bulanıklığı
Dil ve dudaklarda uyuşukluk veya karıncalanma
Baş ağrısı
Uyku Esnasında Görülebilen Belirtiler:


Kabus görme, rüyadan kabusla sıçrama
Kıyafetleri ıslatacak kadar çok terleme
Uyanıldığı zaman huzursuz, yorgun olmak; kafayı toplayamamak
Hipogliseminin Şiddetli Belirtileri
Müdahale edilmeyen hipoglisemi, ilerlemesi halinde aşağıdaki sorunlara yol açabilir:


Herhangi bir şey yiyememe veya içememe
Vücut koordinasyonunun bozulması
Nöbet geçirmek veya bilinç bulanıklığı nedeni ile ortaya çıkan spazmodik (kasılımlı) hareketler
Bilinç yitimi
Koma
Hipoglisemi Neden Olur?


1) Kontrol Altında Tutulamayan Şeker Hastalığı Ve İnsülin
Vücudumuzun temel enerji kaynağı olan glikoz, yediğimiz gıdaların sindirimi sonrasında ortaya çıkar. Ancak kandaki glikoz miktarı ne kadar çok olursa olsun, insülin hormonu olmadan hücrelerin içine giremez. Şeker hastalığında ise ya yeterince insülin üretilmemekte, ya da hücreler insülin hormonuna karşı tepki vermemektedir.


Şeker hastalarına bu sorunlarla başa çıkabilmeleri için insülin takviyeleri verilir. Ancak insülin dozu ve zamanlaması iyi ayarlanmazsa bu sefer de kandaki glikozun büyük kısmı hücrelere girerek hipoglisemi ortaya çıkabilir.

İnsülin Artırıcı İlaçlar
Sadece insülin değil, pankreastaki insülin üretimini artırıcı etkisi için kullanılan meglitinid veya sülfonilüre grubu ilaçların kontrolsüz kullanımı da hipoglisemiye neden olabilir.


Beyin Fonksiyonları Ve Hipoglisemi Belirtileri
Fazla insülin kullanımının hipoglisemiye (kan şekeri düşüklüğü) neden olmasına rağmen, hücrelerin ihtiyaç duyduğu glikoza erişmiş olmaları sayesinde hipoglisemi belirtilerinin görülmemesi gerektiğini düşünebilirsiniz. Ancak beyin hücreleri glikozu ne üretebilir, ne de depolayabilir. Beynin fonksiyonlarını sorunsuz devam ettirmesi için kan şekeri düzeyinin sürekli belirli bir aralıkta olması gerekir.


2) Bazı İlaçlar
Şeker hastası olmayan kişiler de, aşağıdaki ilaçlar nedeni ile hipoglisemiye yakalanabilir:


Kinin (Sıtma ilacı)
Romatizmal hastalıklarda kullanılan salisilatlar
Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan propranolol içeren ilaçlar
3) Salgı Bezi Sorunları Ve Diğer Hastalıklar
Böbrek üstü bezlerinde veya hipofiz bezinde ortaya çıkan bazı sorunlar hipoglisemiye neden olabilir. Bu durumun yol açacağı belirtiler çocuklarda daha şiddetli seyreder. Aşağıdaki sorunlar da hipoglisemiye yol açabilir:


Aşırı alkol tüketimi nedeni ile karaciğerin depoladığı glikozu kan dolaşımına bırakmaması
Uyuşturucu bağlantılı hepatit vb. karaciğer sorunları
Böbrek sorunları nedeni ile kan dolaşımındaki ilaçların vücuttan atılamaması
Şiddetli hastalıklar, pankreası da etkileyen iltihaplı sorunlar
İnsülinom (pankreasta ortaya çıkan, insülin üreten tümör)
(Nadiren) vücudun başka bölgelerinde ortaya çıkan tümörler
4) Gıdasızlık
Şeker hastası olmayan bir bireyde yemek yememe nedeni ile hipoglisemi görülmesi düşük bir ihtimaldir. Ancak anoreksiya nevroza (manken hastalığı) gibi şiddetli yeme bozuklukları hipoglisemiye neden olabilir.


Hipoglisemi Tedavisi

1) İlk Müdahale
15-20 gram kadar basit şeker veya glikoz tüketilmelidir. 15 dakika sonra kan şekeri tekrar ölçülmeli, hipoglisemi devam ediyorsa işlem tekrarlanmalıdır. Kan şekeri normale döndükten sonra, planlanmış öğününüze daha 1 saatten uzun bir zaman varsa bir şeyler atıştırın.


15 gram basit şeker, aşağıdakilerle eşdeğerdir:

Glikoz tabletler (paketinde yer alan açıklamaları okuyunuz)
İki yemek kaşığı kuru üzüm
Yarım bardak meyve suyu veya diğer şekerli (diyet olmayan) içecekler
Bir yemek kaşığı toz şeker, bal veya mısır şurubu
Bir bardak yağsız süt
Şekerlemeler, sakızlar, aperatif paketlenmiş tatlılar da ihtiyaç duyulan kan şekerini hızla kazandıracaktır. Ne kadar şeker içerdiklerini bilebilmek için paket üzerindeki açıklamaları okuyunuz.


Dikkat: Hasta hipoglisemi nedeni ile bilincini kaybetmişse, öncesinden bilinçlendirilmiş bir yakını tarafından glikojen şırıngası yapılmalıdır. Şeker hastaları bu risk nedeni ile çevrelerini bilgilendirmeli, yakınında glikojen şırıngaları bulundurmalıdır.

2) Hipoglisemiden Korunun
Şeker hastaları aşağıdaki önerileri göz önünde bulundurmalıdır:


Düzenli olarak kan şekerinizi ölçmelisiniz.
Bir yeme rutininiz olmalı, öğün atlamamalısınız.
Aşırı alkol tüketiminden kaçınmalısınız.
Egzersiz öncesinde karbonhidratça zengin gıdalar tüketmelisiniz.
Üzerinizde tatlı aperatif bulundurun.
Hipoglisemi olanların yediklerine çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Lütfen bunun için şu makaleyi okuyunuz: Hipoglisemi Diyeti – Ne Yemeli ve Ne Yememeli?


Not: Şeker hastası olmayan kişilerde hipoglisemi ortaya çıktığı zaman neden tespit edilerek tedavi edilmelidir.


 

Top