• Kazandığınız her 1000 ÇTL birikiminizi 5 TL ile değiştirip ödeme alabilirsiniz...

İç Kanama Nedir? Belirtileri Neledir?

AybüKe

Şimdi Onlar Düşünsün
V.I.P
İç kanama nedir? Belirtileri neledir?

ic_kanama_nedir_belirtileri_neledir_1540824077_2356.jpg

Birden belirti göstermeyen ancak geç kalındığında ciddi sağlık sorunlarına neden olan iç kanama hakkına bilinmesi gerekenleri sizler için araştırdık. Peki iç kanama nedir ve belirtileri nelerdir? İşte iç kanamaya dair bilinmesi gerekenler...
Ünlü sunucu Mehmet Ali Erbil bir haftadan fazla bir süreçtir hastanede tedavi görmektedir. Evinin banyosunda düşüp kaburgalarını kıran ve daha sonra kaçış sendromu hastalığı nüksettiği için günlerce yoğun bakımında kalan ünlü şovmen şimdi de iç kanma nedeniyle hayati tehlikesi devam ediyor. Peki ünlü şovmenin yaşadığı iç kanama nedir? İç kanama neden olur ve belirtileri nelerdir?
İşte tüm bu soruların yanıtları...
İÇ KANAMA NEDİR?

Vücudun iç organlarında meydana gelen bir kanamadır. Gözle görülen bir durum olmadığından erken teşhis edilmesi zordur. Dış taraftan vücudun ağır bir darbe alması ya da organlarda aniden ortaya çıkan travma sonucu meydana gelir. İç kanama uzman müdahalesi gerektiren ciddi bir durumdur.
İÇ KANAMA BELİRTİLERİ NELERDİR?
-
Kan basıncının düşmesine bağlı tansiyonun düşmesi
- Bunun akabinde baş dönmesi ve cildin solgun görünmesi
- Görme bozukluğu ve şiddetli baş ağrısı
- Karın bölgesinde belirsiz ağrılar ve kramplar
- Titreme vücut ısısının değişmesi ve buna bağlı baygınlık
- Mide bulantısı, kusma gibi belirtilerle kendini gösterir.
- Şok belirtileri ise; kalp ritminde bozukluk, ani terleme ancak vücudun soğuk olması, ve bunun akabinde vücudun şoka girmesi iç kanama sonrası yaşanan ciddi sorulardır.
İÇ KANAMANIN NEDENLERİ
-
Kaza
- Ağır darbe alma
- Düşme sonucu kemik kırılması ve iç organların hasar alması
- Mide iltihaplanması ya da delinmesi
- Kemiklere bağlı olan kan damarların darbe sonucu yırtılması
- Uzman kontrolünde alınmayan ilaçlar hem iç kanamaya neden olur hem de kanın pıhtılaşmasını geciktirir.
- Ani yaşanan anevrizmalar
- Rahim dışı fetusunda büyüme gibi ciddi durumlar iç kanama neden olabilir.
İÇ KANAMA TEDAVİSİ
Teşhisi zor bir rahatsızlık olduğundan uzmanlar detaylı tetkikler yapar. Ciddi hasar almış vücudun iç kanma yaşama olasılığı yüksek olduğundan genelikle yoğun bakım ünitesinde tutulur. Uzman kanmayı fark eder etmez müdahale eder her saniye hastanın hayatını tehlikeye sokabilir. İç kanama; beyinde, iç organlarda, damarlarda meydana gelebileceğinden tedavisi uzun sürebilir. Bazı hastalar tedavi sonucunda bile felç kalabilir. Genellikle ciddi bir iç kanma atlatmış hastalara daha sonra fiziksel tedavi uygulanır. Çünkü iç kanama vakaları sonrası sinir hücrelerinde ciddi kayıp yaşanır.
 

Top