• Merhaba Ziyaretçi
    "Yalnızlık" konulu fotoğraf yarışması açıldı. Konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi katılıma davet ediyoruz...

Ihlamurun Yararları Nelerdir?

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
Ihlamurun içinde uçucu yağ tanen şeker C ve P vitamini reçine ve birçok enzim bulunuyor. Hazımsızlık mide yanması kusma gibi rahatsızlıklara karşı tedavi edici özelliği olan ıhlamur cilt lekelerine de iyi geliyor.

Ihlamur tek başına kaynatılıp içildiğinde mide şikâyeti olanlarda hazmı kolaylaştırır. Bunun yanı sıra ıhlamurun içine biraz kekik nane ve rezene katarak kaynatıp bu karışımı içerseniz hem mide yanmalarına hem de kusma türü rahatsızlıklara iyi gelir.

Cilt lekelerine ve strese iyi geliyor

Hemen ıhlamuru suda iyice kaynatıp soğutun. Sonra bu sıvıyı lekelere sürün faydasını göreceksiniz. Aynı şekilde elde edeceğiniz ıhlamurla kırışıklıklara masaj yaparsanız iyi sonuç alırsınız.

Strese karşı ıhlamur çayı iyi gelir. İçine çok az karanfil atarsanız hem güzel bir tat elde etmiş olursunuz hem de sizi sakinleştiren etkisini artırırsınız. Grip ve nezle olunca ıhlamuru içmekte büyük yarar vardır.

Gözlerde çapaklanmayı önlüyor

Göz çapaklanmalarında ıhlamuru kaynatın ve süzün. Pamuk yardımı ile gözlerinize kompres yapın. Hem çapaklanmaları önleyecek hem de gözünüzü dinlendirecektir.

Saçları güçlendiriyor

Ihlamuru kaynatıp elde ettiğiniz su ile ara sıra saçlarınızı yıkayarak saçlarınızın güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlemden sonra saçınızı durulamayı ihmal etmeyin.
 
Top