• Merhaba Ziyaretçi
    "Yalnızlık" konulu fotoğraf yarışması açıldı. Konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi katılıma davet ediyoruz...

İnanılmaz Gerçek

Papatya

V.I.P
V.I.P


Hiç kuşkusuz birçok sağlık sorunu gibi konuşulması zor konulardan biri; Vajina Yokluğu. Doğum sonrasında yapılan bebek muayenesinin yetersizliği nedeniyle tanımlanamayan vajina yokluğu bugün ciddi toplumsal sorunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye'de yılda 120 bebeğin vajinasız doğduğuna işaret eden Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ates Karateke, "Bu sorun, genç kızlarda adet görmeyince ya da evlenince ortaya çıkıyor" diyor.

Konuşmaya çekindiğimiz MRKH sendromu; toplumsal bir soruna dönüşüyor

Mülleryan Agenezi veya MRKH (Mayer Rokitansky Kuster Hauser) Sendorumu olarak bilinen vajina yokluğu, kadınlarda görülen bir tür genital gelişim kusuru olarak tanımlanıyor. Rahim yokluğu ile vajinanın büyük bölümünün ya da tamamının gelişmemesiyle ortaya çıkan MRKH Sendromu'nda hormonal gelişim normal olduğundan sorunun fark edilmesi de o oranda geç oluyor. Vücut büyüme ve göğüs gelişiminde bir anormallik olmadığından MRKH sendromu, genelde ergenlik çağında adet kanamalarının başlamaması ile ortaya çıkıyor. Bu dönemde ortaya çıkan sorun, genellikle evlilik çağına kadar gizlendiğinden ciddi bir toplumsal sorun olarak ilerleyen yıllarda tekrar ortaya çıkıyor.

MRKH konusunda önemli akademik çalışmalar yapan Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ates Karateke, özellikle bu tür vakalara uyguladığı cerrahi yöntemle adından sıkça söz ettiriyor. Hastalığın en çok evlilik sonrası sorun yarattığına ve sıklıkla bu dönemde ortaya çıktığına işaret eden Prof. Dr. Karateke; hastaların normal cinsel hayatlarını sürdürebilmeleri için ameliyatla normal uzunlukta bir vajina oluşturulması gerektiğine vurgu yapıyor.

Başarı oranı yüksek, en güncel cerrahi operasyon

Vajen ameliyatını bağırsaktan parça almak yoluyla yapan ve bugüne kadar 40'ın üzerinde başarılı operasyona imza atan Prof. Dr. Karateke; "Bağırsak, yapısı itibariyle vajene en yakın organ olduğundan operasyonların da başarısı aynı oranda artıyor" Kol ve bacaktan deri alma yoluyla yapılan operasyonların sağlıklı bir cinsel hayatı mümkün kılmadığını belirten Prof. Dr Ateş Karateke, bağırsaktan yapılan operasyonların şu anda dünyada yapılan başarı oranı en yüksek cerrahi uygulama olduğunun altını çiziyor.

MRKH sendromu olan kadınlarda bebeğin gelişmesi için gerekli olan rahim olmadığı için bebek sahibi olmalarının mümkün olmadığına işaret eden Prof. Dr. Karateke; bu vakalar için tek çare; bazı ülkelerde yasal olan taşıyıcı annelik yöntemiyle anne olmalarıdır" diyor.

 
Top