• Merhaba Ziyaretçi
    "En Güzel Ekran Resmi Yarışması" içiin anket açıldı. İlgili ankete BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de ankete oy vermeye davet ediyoruz...

İşitme Engelliler İçin Lazerli Keman ..

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Lazer ışını kullanarak keman üzerindeki ses basım yerlerinin uzaktan tespit edilmesini sağladı. Aydın “Artık işitme engelliler de müziği algılayabilecek” dedi...İstanbul'da bir ilaç firmasında çalışan Yurdaer Aydın (33) “Enstrüman ancak çocukken öğrenilir” diyenlere inat 30 yaşında keman çalmayı öğrendi. 3 yıldır kemanı elinden hiç düşürmeyen Aydın “Daha rahat nasıl keman çalabilirim?” sorusuna yanıt ararken ise ilginç bir buluşa imza attı. Lazer ışını kullanarak keman üzerindeki ses basım yerlerinin uzaktan tespit edilmesi sağlayan Aydın “Bu yöntem sayesinde notaları görsel hale getirmeyi başar dım. Artık işitme engelliler de müziği algılayabilecek” diye konuştu.

PATENTİNİ ALDI

Buluşunun patentini de alarak dünyada bir ilke imza attığını aktaran Aydın geliştirdiği teknik hakkında şunları söyledi: Keman çalarken notaları bazen karıştırıyordum. Notalara nasıl basıldığının görülmesini renkli ışıklarla sağlamak istedim. Aklıma lazer geldi. Lazerle keman üzerindeki tuşlara nasıl basıldığını uzaktan göstermek istedim. Böylelikle duyumsal olan müziği görsel hale getirmeyi başardık.”

GÖREREK ÖĞRENECEKLER

Müziğin karakterine göre ışınların şekil aldığını söyleyen Yurdaer Aydın “Artık hava boşluğunda bile notaları tek tek göre biliyorum. Bu yöntem yaylı çalgıları öğrenmek isteyenlere büyük kolaylık sağlayacak” şeklinde konuştu. Özellikle de işitme engellilerin müziği algılamasında yöntemin önemli bir rolü olacağını dile getiren Aydın “İşitme engelliler vuruşları ve hareketleri görerek çalınan eseri takip edebilecekler. Müziği rahatlıkla hissedebilecekler” dedi.

BULUŞ KENAN DOĞULU'DAN TAM NOT ALDI

Yöntemi şimdi diğer yaylı ve telli çalgılarda da denemeye çalıştığını söyleyen Yurdaer Aydın “Buluşumdan eserlerini severek takip ettiğim Kenan Doğulu'ya da bahsettim. O da kendi gitarına sistemi uygulamamı istedi. Yaptım. Konserinde uygulayacaktı. Teknik bir arıza çıktığı için yapamamıştı" dedi. Bu buluşla sahnedeki görselliğin de değişeceğine inandığını belirten Aydın “Teknoloji müzikle kullanarak çok daha ilginç buluşlara imza atacağımıza inanıyorum" ifadesini kullandı.
 
Top