• Merhaba Ziyaretçi
    "Yalnızlık" konulu fotoğraf yarışması açıldı. Konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi katılıma davet ediyoruz...

İşitme Kaybının Teşhisi

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
İşitme kaybının teşhisi ne kadar erken yaşta sağlanırsa tedavinin ve bireyin tüm gelişiminin o kadar sağlıklı olacağı unutulmamalıdır. Yani işitme kaybında erken teşhis çok önemlidir. Özellikle ilk iki yaş çocuğun konuşmasını geliştirebilmesi için en önemli dönemdir.

Aile çocuğun büyümesini ve gelişmesini dikkatli bir gözlemle takip ediyorsa işitme kaybı erken dönemde teşhis edilebilir.
Çocukların işitme duyusunu değerlendirmek için artık büyümelerini beklemek gerekmiyor. Yaşamın ilk günlerinde uygulanabilen basit ucuz ve güvenilir testler ile yeni doğan döneminde işitme engelini saptamak mümkündür.
Ülkemizde 2004 yılında başlatılan “Ulusal Yeni Doğan İşitme Taraması Kampanyası” ile tüm bebeklere doğum hastanelerinden taburcu olmadan önce işitmelerinin güvenli ve doğru olarak test edilmesi sağlanmaktadır.
İşitme taramaların amacı işitme engeli ile doğan bebekleri doğumdan kısa süre sonra belirlemek 3 aylık olmadan işitme testlerini tamamlamak işitme engeli tanısı alanlara 6 aylık olmadan gerekli müdahalede bulunmaktır. Doğduktan sonra en geç 6 ayiçinde işitme engeli tanısı konan ve işitme cihazı uygulanıp işitme ve konuşma eğitimi alan bebeklerin konuşma becerisi normal işiten yaşıtlarına benzer düzeyde gelişebilir.

Erken işitme kaybı tanısı konulup erken eğitilen bebeklerin lisan gelişimine paralel olarak zihinsel sosyal ve ruhsal gelişimleri de olumlu etkilenir.

Ayrıca anne ve bebeğin doğum öncesi ve sonrasında yaşadıklarının ayrıntılı hikayesi teşhis ve tedavinin yapılabilmesinde çok önemli yer tutmaktadır.
Her aile bebeğin doğumunu takip eden ilk altı aylık sürenin işitmenin refleks olarak meydana geldiği bir dönem olduğunu bilmelidir.
Bu dönemde bebekler 80-90 dB'lik yüksek şiddette bir sese maruz kaldıklarında tüm vücut kaslarında kasılma ve irkilme görülür. Bebek aniden ve yüksek şiddette gelen sesi duyduğunda gözlerini kapatır ve sesin geldiği tarafa yönlenir. Sesi duyunca yaptığı işi bırakır. Örneğin annesinin memesini emiyorsa emmeyi bırakır.
Bebeğinizin ve çocuğunuzun aşağıda sıralanan davranışları göstermesi işitme kaybının erken teşhisi için çok önemlidir.
 
Top