• Merhaba Ziyaretçi
    "Yalnızlık" konulu fotoğraf yarışması için anket açıldı. Konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi ankete katılıma davet ediyoruz...

Kafeinin Faydaları Nelerdir?

AybüKe

Korkunun da Ecele Yok ki Faydası!!!
V.I.P
Kafeinin faydaları nelerdir?

Çay, kahve ve çikolata gibi yiyecek içeceklerin içinde bulunan ve çoğu zaman zararlı olarak kabul edilen kafeinin hiç kimsenin bilmediği faydaları ortaya çıktı. İşte kafeinin aklınıza bile gelmeyecek faydaları...

Çoğu insanın sabah kalktığında yaptığı ilk işlerden biri, çay ya da kahve içmektir. Bu içecekler uykumuzu açtığı gibi bize zindelik verir. Bunun nedeni ise bu içeceklerin içinde bulunan kafeindir. Yıllardır insan sağlığına pek çok zararı olduğundan bahsedilse de kafein, gün içerisinde doğru miktarda tüketildiğinde zarardan çok yarar sağlıyor. Sinir sistemini uyaran kafein, insan bedenini tazeleyerek zihnin açıyor.

İşte sizlere kafeinin bilinmeyen faydaları...

KARACİĞERDE DETOKS ETKİSİ YARATIR
Sindirim sisteminin en önemli organlarından biri karaciğerdir. Gün içinde alınan kafein, karaciğerde adeta bir detoks etkisi yaratarak karaciğeri temizler. Bununla birlikte karaciğer yağlamasını azaltır.

TİP 2 DİYABETE KARŞI BEDENİ KORUR


Yapılan araştırmalar günde bir iki bardak şekersiz kahve içmenin kişileri tıp 2 diyabete karşı koruduğunu gösteriyor. Bunun nedeni ise kahvenin içinde bol miktarda antioksidan bulunması.

ZİHNİ KUVVETLENDİRİR


Dopamin moleküllerini harekete geçiren kafein, beynin daha iyi çalışmasına katkı sağlar. Beynin performansını artıran kafein, yaratıcılığı kuvvetlendirir.


İNME RİSKİNİ AZALTIYOR
Yapılan araştırmalara göre her gün belirli bir dozda alınan kafein, inme riskini yüzde 22 oranından azaltıyor.

BUNAMANIN ÖNÜNE GEÇİYOR

Uzmanlar, her gün kahve içen kişilerde bunama gibi bilişsel bozuklukların daha geç ortaya çıktığını savunuyor. Bununla birlikte belli oranlarda tüketilen kafein, parkinson riskini de azaltıyor.

Yasemin.com
 
Top