• Arkadaşlar, bu sıralar imgur üzerinden gösterilen resimlerle ilgili proxy sorunu var sunucu kaynaklı.. Sorunun çözümünü arıyoruz geçici bir sorun olduğunu varsayıyorum....

Karar Vermekte Zorlanıyor Musunuz?

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Bazı insanlar karar vermenin her zaman yaptığımız rutin şeylerden biri olduğunu düşünür. Fakat gerçekte yaşam kararlardan oluşmuştur. Her bilinçli dakika yeni bir karardır. Uyandığımız andan itibaren düşünmeye başlarız: Kahvaltıda ne yiyeceğim? Bugün patronumu nasıl karşılayacağım? Esnediğimiz zaman dönüp tekrar uyumamız bile bir karardır.

Kararların oluşturduğu etkilerden her biri başlı başına küçük olmasına rağmen hayatın kalitesini belirleyen şeylerdir.

"Aino Sameyah behoraa" ın anlamı "kararları hafife almayın" dır.

Tabii ki farklı kararların farklı etkileri vardır. Disneyland'a gitmezseniz sadece Mickey Mouse'ı kaçırırsınız. Fakat başarılı bir evlilik için bilgi edinmezseniz bu evliliğin sonu hüsranla bitebilir.

Yaşamak için ciddi olun. Kendinize sorun: Bugün bu hafta bu sene ne yapacağım? Hayatta ne yapıyorum? İmkânlarım nelerdir? İnsanoğlu neleri başarabilir?


YAŞAMAK KARAR VERMEKTİR

Hayatın ne hakkında olduğunu bilmenin sonuçlarını ciddiye alın.

Bir çok insan hayati kararlarını hiç düşünmeden verir. Karar vermek bizi rahatsız ediyor ise bütün düşünceleri aklımızdan atmaya çalışırız. Kişi sadece doktoru gücendirmekten korktuğu için doktoruna güveniyor olabilir. Ya da bazen sonucunu hiç düşünmeden boş temellere dayanan kararlar verebiliriz. Bu tuzağa düşmekten kaçının.

Ciddi felsefi sorulara yanıt olmadığını söyleyen insanlar büyük ihtimalle doğru soruyu doğru kişiye sormamışlardır. Bu konuları incelemenin sonuçlarına dikkat edin.

Aşağıdaki soruları araştırıp düşüncesizce yanıtlar vermemeliyiz:

1. Aileme nasıl saygı gösterebilirim?

2. İş hayatında dürüstlüğümü nasıl koruyabilirim?

3. İnsanlık için ne yapabilirim?

4. Tanrı var mı?

5. Özgün iradem var mı?

6. Ölümden sonra yaşam var mı?

Kendi içinizi incelemek için vakit ayırın. Önemli kararlarınızı açığa çıkarın. Bu kararlara nasıl vardınız? Sizin hayatınızda önemli etkiler yapan kararları belki de ne kadar dikkatsizce vermiş olduğunuzu fark ettiğinizde çok şaşıracaksınız.


KARARLARINIZI CİDDİYE ALIN

Yaşamınızla ilgili ne yapacağınız hakkında düşünmek açık kalp ameliyatı olup olmama konusunda düşünmekten daha az ciddi bir iş değildir. Yazı tura atarak ameliyat olup olmama konusunda karar verir misiniz? Tabii ki hayır. Öyleyse önemli kararlarınızı dikkatsizce almaktan ve bilmediğiniz konular hakkında fikirlerinizi söylemekten vazgeçin!

Kararlarınızı sorumluluk duygusu ile verin. Her hangi bir konu ile uğraşırken onu bütünü ile ele alın. İyice inceleyin. Tüm sonuçlarını düşünün.

Karar verirken uygun önlemler alın. Kendi tercihlerinizi ve sonuçlarınızı göz önünde bulundurun. Bu evi alabilecek miyim? Bu insanla evlenecek miyim? Çünkü uygun önlemleri almadan kararlar alırsanız hayatınızda hatalar yapmaya mahkûmsunuzdur.

Önemli bir karar vereceğimiz zaman kısa vadeden çok uzun vadede getireceği sonuçları göz önünde bulundurmanız gerekir.

Kararlarınızın oluşturabileceği sonuçlar hakkında farkına varamadığınız faktörleri bilebilecek insanlarla konuşun.

Başkalarına yardım ederken birine bir şey öğretmekle onlar adına karar vermenin arasındaki ince çizgiye dikkat edin.

Birisi sizden bir tavsiye istediğinde ne hakkında konuştuğunuzdan emin olmadan fikir vermeyin. Sizin fikriniz doğru değil ise tavsiye işe yaramayacak ve diğer kişi gücenecektir.


SAHTE KARAR

Çok tutulan bir Amerikan eğlencesinin adı "Pazartesi sabahı oyuncusu"dur. Bu futbol maçından sonra taraftarların koçun ve ekibin nasıl bir stratejiyle daha başarılı olabileceklerini tartıştıkları bir programdır. Herkesin başka insanların kararları hakkında parlak fikirleri vardır.

Fakat "Pazartesi sabahı oyuncusu" sadece futbolla sınırlıdır. Bizler daha geniş alanlarda yorumlar yapmaktan hoşlanırız: "Eğer Amerikan başkanı olsaydım." ya da "Tanrı olsaydım" Dikkat edin.

Başkalarının hatalarını yargılamak bize kendi bilgeliğimiz hakkında hata yaptırır. Bizim de her zaman aynı hatayı yapma şansımız vardır.
 

Top