• Merhaba Ziyaretçi
    "En Güzel Ekran Resmi Yarışması" içiin anket açıldı. İlgili ankete BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de ankete oy vermeye davet ediyoruz...

kaşınırken neden rahatlarız

-araz-

EYVALLAH...
V.I.P
Araştırmacılar kaşınırken neden rahatladığımız sorusunun yanıtınu buldu.

Kuzey Carolina'daki Wake Forest Üniversitesi'nden Dr. Gil Yosipovitch ve ekibi kaşınmanın beyindeki "nahoş duygular ve anılarla ilgili bölgeleri" geçici bir süre etkisiz duruma getirdiğini belirledi.

Yosipovitch kaşınma sırasında beyin aktivitesini izlemeye aldıkları araştırmanın "kaşımanın kaşınma hissini nasıl geçirdiğinin yanıtını veren" ilk araştırma olduğunu söyledi.

Araştırma kapsamında uzmanlar 13 sağlıklı insanın bacaklarının alt kısmını 30 dakika süresince aralıklı olarak toplam 5 dakika yumuşak bir fırçayla kaşıdı.

KAŞINMA RAHATLAMA GETİRİYOR


Bu sırada deneklerin beyinlerini MR yardımıyla izlemeye alan araştırmacılar kaşıma işlemi sırasında beyindeki "acıyı algılama ve hatırlamayla ilgili" bölgelerin aktivitesinin azaldığını saptadı. Kaşıma işleminin yoğunlaşması beynin bu bölgelerindeki faaliyetini iyice düşürdü.

Yosipovitch "kaşımanın kaşınma hissi yaratan duyguları bastırarak rahatlama getirdiğini" sandıklarını bildirdi. Araştırmacılar ayrıca "kaşındıkça kaşınmak istemenin" de nedenini buldular. Kaşınma eyleminin beyindeki ağrı ve aynı zamanda kompulsif (tekrarlayan) davranışlarla ilgili bir bölgedeki aktiviteyi artırdığını saptayan uzmanlar bunun "sürekli kaşınmak istemenin" yanıtı olabileceğini kaydettiler.
 
Top