• Arkadaşlar, bu sıralar imgur üzerinden gösterilen resimlerle ilgili proxy sorunu var sunucu kaynaklı.. Sorunun çözümünü arıyoruz geçici bir sorun olduğunu varsayıyorum....

'Kendini beğenmeme hastalığı' (dismorfofobi)

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
"Kendini beğenmeme hastalığı" olarak da bilinen "dismorfofobi"nin nedenlerini araştıran bilimadamları, bu kişilerin aynalara düşman olmasının asıl sebebinin, beyinlerinde özellikle kendi görüntülerini algılama sürecinde ortaya çıkan birtakım anomaliler olabileceğini ortaya koydu.

Los Angeles’daki Kaliforniya Üniversitesine bağlı David Geffen Tıp Okulundan bir grup bilimadamı, kişinin yaşamını her yönden olumsuz etkileyen, hatta onu intihara kadar sürükleyen bu hastalığa yakalananların beyinlerinde özellikle kendi görüntülerini işleme sürecinde bir takım anomaliler olduğunu gözlemledi.

"Archives of General Psychiatry"de yayımlanan araştırmayı yürüten uzmanlar, fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme yöntemiyle beyin faaliyetlerini izledikleri 17 dismorfofobik hastayla 17 sağlıklı kişiye kendi resimleriyle birlikte ünlü bir aktörün fotoğrafını gösterdiler.

Dismorfofobi hastalarının beyinlerinin görüntü merkezlerindeki nöronların, özellikle bireyin kendi görüntüsünü algılama sürecinde alışılmadık bir şekilde harekete geçtiğini saptayan bilim adamları, bu kişilerin, davranışları kontrol etmeye yardımcı olan "frontostriatal sistemlerinde" de bir takım anomaliler olduğunu tespit etti.
 

Papatya

V.I.P
V.I.P
Artan sosyal medya kullanımı ve medyanın oluşturduğu “ideal” insan tipi birçok farklı psikolojik olumsuzluklara sebep olabiliyor.
Küreselleşmenin getirdiği stres nedeniyle birçok insan psikolojik olarak olumsuz etkileniyor. Toplum ve aile içindeki sorumluluk ve artan iş yükü gibi çeşitli sorunlar, insanların psikolojisinde hasarlara yol açıyor.
Gün geçtikçe bazı psikolojik rahatsızlıkların birey ve toplum üzerindeki etkisini daha fazla hissetmeye başladık. Öte yandan, artan sosyal medya kullanımı ve medyanın oluşturduğu “ideal” insan tipi birçok farklı psikolojik olumsuzluklara sebep olabiliyor. Dismorfofobi bunlardan yalnızca biri.
Dismorfofobi, ilk kez İtalyan psikiyatr Enrico Morselli tarafından 1886 yılında tanımlandı. Bugün bu rahatsızlık “kendini beğenmeme” ya da “ayna hastalığı” olarak da adlandırılıyor. Dismorfofobi genel olarak vücudumuzun farkına vardığımız ergenlik döneminde başlayıp, ilerleyen yaşlarda artarak devam ediyor. Özellikle, bekâr ve boşanmış kişilerde görülüyor. Kendini beğenmeme ve aynaya küs olma hastalığın başlıca belirtileri. Ayrıca, aynaya çokça bakmak da dismorfofobinin belirtilerinden biri olabiliyor.
Psikolojik destek alınmalı
Genelde içe kapanık, sosyal olmayan, “çok güzel” olmadığını düşünen veya kilolu kişilerde ortaya çıkıyor. Bedenlerine yönelik yapılan eleştirilere karşı fazla duyarlı ve kendilerini durmadan zihinlerindeki “ideal” insanla kıyaslama yarışında oluyorlar.
Yakın çevrelerinden alabilecekleri vücutları hakkındaki herhangi bir eleştiriyi çok fazla büyüterek bunu takıntı haline getirebilirler.
Durmadan vücutları ile ilgili soru sorma eğilimine sahipler. Alınan cevaplar kişi için olumlu bile olsa söylenenlere inanmamayı tercih ederler.
Dismorfofobik bireylerin estetik ameliyatlara olan eğilimi sıklıkla göze çarpıyor. Estetik cerrahlarına gelen ve vücudunun herhangi bir yerini beğenmeyen dismorfofobik bireyler genellikle müdahale gerektiren bir durum saptanamadığı için doktorlar tarafından psikiyatri servisine yönlendiriliyorlar.
Dismorfofobik tanısı konulan bireyler mutlaka psikolojik destek almalılar. Destek almadıkları takdirde işten istifa etme, okulu bırakma, evi terk etme ve hatta intihara teşebbüs gibi yaşamlarını derinden etkileyecek kararlar alabilirler.
 

Top