• Merhaba Ziyaretçi
    "En Güzel Ekran Resmi Yarışması" içiin anket açıldı. İlgili ankete BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de ankete oy vermeye davet ediyoruz...

Kırşehir Şifalı Su ve Kaplıcaları

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Avcı İçmesi

Mucur'a bağlı Avcı Köyü'ndedir. Kükürt oranı yüksektir. Mide ve hazım bozukluğu rahatsızlıklarına fayda sağlar.

Bulamaç Kaplıcası: Sıcaklık 42°C
Çiçekdağı ilçesine 20 km uzaklıkta Yerköy yakınlarındadır. İki yerden kaynayan sular bir havuzu olan hamama akar. Banyo ve içme olarak kullanılır. Banyosu romatizma ve kadın hastalıklarına içmesi de iştah açıcı ve hazmı kolaylaştırıcı etkidedir.

Karakurt Kaplıcası: Sıcaklık 48°C

Kırşehir merkez ilçeye 16 km uzaklıktadır. Hamamı ve havuzu vardır. 1136 yılında Selçuklu Komutanı Karakurt tarafından yaptırıldığından bu adı alır. Romatizma ve deri hastalıklarına fayda sağlar.

Mahmutlu Ilıcası: Sıcaklık 55°C

Çiçekdağı ilçesi'ne 20 km uzaklıktadır. Eski bir hamamı vardır. Banyo ve içme olarak faydalanılır. İçimi kolay olup müshil etkisi gösterir. Banyosu ise romatizma nevralji ve kadın hastalıklarına iyi gelir.

Terme Kaplıcaları: Sıcaklık 40°C

İl merkezinin güneyindedir. 15-20 m yükseklikte bir sırttan kaynar. İki havuzlu bir hamamı vardır. Suyun 40°C olması nedeniyle içine soğuk su katılmadan da kullanılabilir. Yüksek tansiyonlu hastalar için bu su içindeki CO2 oranı ile tam ölçüdedir. Soğutulduğu zaman içimi sofra suyu olarak hazmı kolaylaştırır. Romatizma cilt sinir kalp ve kadın hastalıklarına iyi gelir.
 
Top