• Arkadaşlar, bu sıralar imgur üzerinden gösterilen resimlerle ilgili proxy sorunu var sunucu kaynaklı.. Sorunun çözümünü arıyoruz geçici bir sorun olduğunu varsayıyorum....

Kol Sarkması Nasıl Düzeltilebilir?

Papatya

V.I.P
V.I.P
Sıkı kaslar çoğumuzu iyi hissettirir ve güzel bir görüntü sağlar. Ama zaman içinde, genellikle 30’lu yaşlarımızdan sonra, yavaş yavaş sarkmalar ortaya çıkar.
Bunun sebebi hareketsizlik, kilo alma, hamilelik, ani kilo kaybı, hormonal değişiklikler, kötü beslenme vb. olabilir…
En can sıkıcı bölgelerden biri de kollardır. Sarkık cilt utanç verici olabilir, kıyafet seçerken hoş olmayan görüntüsü yüzünden zor durumda kalabilirsiniz.
Sarkma, kollajen ve elastin liflerin azalmasına bağlı olarak derinin sıkılığını yitirmesidir. Bu durum deriyi ve kasları gevşek hale getirir.
Başlıca etkilenen bölgeler karın, kalçalar, uyluklar ve kollardır.
Bu can sıkıcı ve rahatsız edici sarkmalardan kurtulmak için ne yapabiliriz?
Cildinizin görüntüsünü düzelten doğal ilaçlardan tutun da, kol kaslarınızı güçlendirip sıkılaştıran egzersizlere kadar bu durumu düzeltmenin bir çok yolu vardır.
Doğal ilaçlar:
Elma
Yarım bardak elma suyu ve yarım bardak kantalup kavun suyunu karıştırın. Sarkma olan bölgelere bu karışım ile masaj yapın. Bunu haftada iki kere tekrarlayabilirsiniz.
Kantalup kavunu
Küçük bir kantalupu yıkayıp parçalara ayırın. Blenderda biraz su ve orta boy bir limonun suyunu ekleyin. İyice karıştırıp, bir bezi bu karışımla ıslatın. Sarkma olan bölgeye yerleştirin.
Maske
Bir yemek kaşığı balı, bir yemek kaşığı zeytin yağını ve bir yumurta sarısını karıştırın. Bu macunu kollarınıza sürüp 15 dakika bekleyin. Son olarak soğuk su ile durulayın.
Egzersizler
Düzenli egzersizler kas kütlesini arttırır ve cildi sıkılaştırır. Aynı zamanda hava almasını sağlar. Günlük su tüketimi en az 2 litre olmalıdır. Kuru olmayan ve sıkı bir cilt için su tüketimi çok önemlidir.
Kol kaslarını sıkılaştırmak için egzersizler
Bu egzersizler bir ön ısınmadan sonra yapılmalıdır. Omuzları yavaşça hareket ettirip, elleri omuz arkasına atmak yeterli olacaktır. Dumbell veya ekstra ağırlık kullanmayın.
Esneme hareketleri egzersiz sırasında sakatlanma ve sonrasında ağrı olmaması için de önemlidir.
Kas hareketlerinden önce ve sonra yapılan esnemeler yavaşça, derin nefes alarak yapılmalıdır. Her iki tarafınız için de en az 5 kez tekrar edin.
Kas güçlendirme
Her egzersizi 3 set 8 tekrar şeklinde uygulayabilirsiniz.
1. egzersiz: Bacaklarınız hafif eğik biçimde dizlerinizi yere koyun. Kollarınız düz duracak şekilde eller omuz hizasında, sırtınızı bükmeden düz bir pozisyon alın. Kollarınızı kırarak yere yaklaşın, yavaş yavaş kalkarak eski konumunuza dönün. Bu hareketin bir diğer adı da yarım şınavdır.
2. egzersiz: Sol bacağınızı öne atın. Gövdenizi hafifçe ileri doğru eğin. Sol elinizle bir sandalye veya koltuktan destek alın. Sağ elinize bir dumbell alıp zemine doğru uzatın.
Kolunuzu, dirsek ve omuz arası zemine paralel gelecek şekilde kırıp, geriye doğru uzatacaksınız. Setler bittikten sonra aynı hareketleri sol kolunuzla da yapın.
3 Numara: Bunu yaparken ayakta veya dizleriniz üstünde durabilirsiniz. Ama sırtınız hep dik durmalı. Eğer ayakta iseniz, bacaklarınızı hafifçe iki yana açın. Elinize bir dumbell alıp, kolunuzu havaya kaldırın. Sonra dirseğinizi, kafanızın üstüne doğru 90 derecelik bir açı oluşturacak şekilde kırın.
Sarkma önleyici yiyecekler
Somon cildi nemli tutmaya yardımcı olur. Limon, çilek ve böğürtlen gibi kırmızı meyveler ve turunçgiller bol miktarda C vitamini içerir. Bu da vücudun kollajen üretimi için şarttır.
Fındık, kestane, nohut, badem, bezelye, ve mercimek de kollajen ve elastin üretimini arttırır. Dana eti, tavuk ve balık da ciltte sarkmayı önler.
Alıntıdır.
 

Top