• Arkadaşlar, bu sıralar imgur üzerinden gösterilen resimlerle ilgili proxy sorunu var sunucu kaynaklı.. Sorunun çözümünü arıyoruz geçici bir sorun olduğunu varsayıyorum....

Kruvaziyer Nedir? Izmir'de Kruvaziyer Turizmi

dderya

kOkOşŞ
AdminE
Kruvaziyer Turizmi


Liman kentlerinin önemli turizm aktivitelerinden birisi olan "Kruvaziyer Turizmi", dünya çapında hızla gelişen, orta ve üst gelir grubuna hitap ettiği için ekonomik açıdan yüksek getiri sağlayan bir turizm çeşididir.

Kruvaziyer destinasyonlar içerisinde, son yıllara kadar Amerika ve tropik adalar ön planda iken, günümüzde diğer bölgelerin yanı sıra Karadeniz ve özellikle Akdeniz Bölgesi yeni kruvaziyer destinasyonlar olarak dikkat çekmektedir. Akdeniz Çanağı kruvaziyer destinasyonlar içinde Güney Amerika’dan sonra ikinci sıraya yükselerek son 3 yılda kruvaziyer turizminin gözdesi haline gelmiştir.

Ülkemizde en çok geminin yanaştığı ve en fazla kruvaziyer turistin geldiği limanlar Kuşadası ve İzmir Limanları’dır. Son yıllarda dünyada olduğu gibi İzmir’de de kruvaziyer turizmi önem kazanmış, kentimiz kruvaziyer turistlerin tercih ettiği, İzmir Limanı’na gelen gemi ve yolcu sayısının giderek arttığı önemli bir liman ve kruvaziyer destinasyonu haline gelmiştir. Öyle ki; İzmir, 2011 ve 2012 yıllarında Dünya Seyahat Ödülleri kapsamında “Avrupa’nın Lider Kruvaziyer Destinasyonu” ödülünü almıştır.

İlk kez 2003 yılında 3 bin kruvaziyer turistin geldiği İzmir’i artık yılda 480 bin kruvaziyer turist ziyaret etmektedir. Bu sayıya yerli turistler dahil değildir. Oysa ki, son yıllarda yerel halkın da kruvaziyer seyahatlere ilgisi artmıştır. İlimize gelen kruvaziyer turistler kent merkezinin yanı sıra, düzenlenen günübirlik rehberli turlarla mutlaka Efes’i, Meryem Ana'yı ve Bergama’yı ziyaret etmektedir. Bu durum kültürel değerlerin, kruvaziyer ürün içinde ne denli önemli yer tuttuğunu göstermektedir. Ege kıyılarının ve İzmir’in binlerce yıl öncesine uzanan tarihi ve kültürel geçmişi, diğer destinasyonlar arasında ön plana çıkmasını sağlamaktadır.

Turizmin çeşitlendirilmesinde ve tüm yıla yayılmasında büyük öneme sahip kruvaziyer turizminde hedef, İlimizde geceleme yapılacak şekilde seferler organize edilmesi ve kentte kalış sürelerinin uzatılmasıdır.

Kruvaziyer gemilerle yapılacak seyahatler, yerli ve yabancı seyahat acentaları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.
 

Top