• Merhaba Ziyaretçi
    "En Güzel Ekran Resmi Yarışması" içiin anket açıldı. İlgili ankete BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de ankete oy vermeye davet ediyoruz...

Kuşunuzu Mutfaktaki Tehlikelerden Koruyun!

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Bunu Biliyor muydunuz?
“Tüketiciler yemek pişirmede yapışmayan teflon kaplama ürünleri 40 yıldan fazladır güvenle kullanmaktadır.” Amerikan Kalp Derneği (AHA) kalbiniz için sağlıklı beslenmede yemeklerinizi yapışmaz teflon ürünlerle yapmanızı öneriyor. Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) teflon ürünlerin mutfakta kullanılabilecek kadar sağlıklı olduğunu belirtmektedir. Üstelik teflon ürünlerle pişirdiğiniz gıdalar daha az kilo yapıyor ve mutfaktaki tehlikeleri azaltıyor.

Kuş Sahipleri İçin Güvenli Yemek Pişirme Önerileri
Çoğu insan hayvanlarını mutfakta tutmaktadır( Türkiye ve Müslüman ülkeler için ne kadar doğru onu bilemem tabi). Bu tercihle kendilerine misafirlerine ve hayvanlarına doğal olarak daha fazla yer kalmaktadır.
Ancak kuş sahipleri mutfakta kuşları için tehlikeler olabileceğini bilmeliler. Kızartma dumanı ve koku insanlara çok az ya da hiç etki yapmazken kuşların ani ölümüne neden olabilir. Aşağıda; tüylü dostlarınızın güvenliğini sağlamak için size birkaç tavsiye.

1. Yemek yaptığınız sıralarda kuşunuzu mutfaktan çıkarın. Çoğu veteriner evcil hayvan sahiplerini hayvanlarını mutfakta beslememeleri konusunda uyarır. Ama kuşunuzun favori mekanı mutfaksa bu konuda yapabileceğiniz bir tek şey vardır. Yemek yaparken kuşum mutfaktan çıkarın.
2. Sıcak tencerelerin ağzını kesinlikle açık bırakmayın. Ne üzücü ki çoğu kuş mutfakta yemek pişirirken üstünü açık bıraktığınız tencere ve tavalarda pişerek ölmektedir! İşte bu yüzden kuşlarınızı yemek yaparken mutfaktan çıkarın.
3. Tencere ya da tavanızı pişirmeye başlamadan önce yüksek ısıda tutmayın. İçine atacağınız bir miktar yağ bile sıçrayarak kuşa zarar verebilir.
4. Aspiratörü ya da hava nakil pervanesini mutlaka önceden çalıştırın. Bildiğiniz gibi gazlı ocaklar anında yanmazlar. 2-4 saniye arasında bir çakmak süresi vardır. İşte bu süre içinde sızan gaz sizi etkilemez ama kuşunuzu çok derinden etkiler. Kuşlar parfümlere deodorantlara oda spreylerine karşı oldukça duyarlıdır. Temizlik ürünlerini ilaçları ona zarar verecek gıdaları çiçeklerinizi kuşunuzun ulaşamayacağı bir yerde muhafaza edin. Çünkü onlar küçük çocuk gibidir. Meraklı yapıları ölmelerine neden olur.

Ayrıca yukarıda sıralanan 4 maddelik açıklamadan sonra size bir tavsiye:
“KUŞUNUZU MUTFAKTAN ÇIKARIN”

“15 yıldan uzun bir süredir hayvanlarda binlerce hastalık çeşidi gördüm. Kuşların eşsiz bir solunum sistemi vardır ve hayvan sahipleri bunların sağlıklı olarak işlev görmesi için gerekli önlemleri almak zorundadır. Hayvan sahiplerine geçerli örnekler göstererek kuşlarını yemek yaparken mutfaktan çıkarmalarını söylüyorum. Bu sayede ailelerinin bu fertlerini mutfaktaki tehlikelerden koruyabilecekler.
 
Top