• Merhaba Ziyaretçi
    "En Güzel Ekran Resmi Yarışması" içiin anket açıldı. İlgili ankete BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de ankete oy vermeye davet ediyoruz...

Kütahya Şifalı Su ve Kaplıcaları

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Emet Kaplıcası: Sıcaklık 47°C

Emet İlçesi'ndedir. Dört kaynaktan çıkan suların üçünün üzerinde hamam vardır. Suların sıcaklık dereceleri arasında çok az fark vardır. Kalsiyum bikarbonatça zengin olan su her çeşit nevralji ve kadın hastalıklarının tedavisinde önerilir.

Eynal Kaplıcaları: Sıcaklık 162°C

Simav İlçesi'ne 4 km uzakta denizden 850 m yüksekliktedir. Simav Belediyesi yönetiminde işletilen kaplıca lüks oteller dinlenme ve tedavi merkezi moteller tarihi umumi hamam ve çeşitli büyüklükte çağdaş görünümlü havuzlar alışveriş yerlerinden oluşan birimlere sahiptir.

Her çeşit romatizma cilt-deri hastalıkları kırık-çıkık kadın hastalıkları ve ruhi çöküntü durumlarında böbrek taşlarının düşürülmesinde etkin şifa sağlar. Ayrıca son yıllarda 160°C'yi aşan termal enerji ile Simav İlçesi'nin ısıtılması da sağlanıyor.Emet ilçesi'nin 27 km kuzeyindedir. Kalsiyum bikarbonat oranı yüksektir. İçme ve banyo olarak yararlanılır. Romatizma kadın hastalıkları ve nevraljide etkin şifa sağlar.

Gediz Kaplıcası: Sıcaklık 67°C


Gediz'e 23 km uzaklıkta Gediz-Simav anayolu üzerindedir. Suların biriktiği yerlere “buğuluk” denir. Otelleri ve hamamları vardır. Ulaşımı kolaydır.

Banyosu her çeşit romatizma kadın hastalıkları sinir sistemi rahatsızlıkları üstünde etkin şifa sağlar. İçildiğinde yumuşatıcı etki yapar.

Göbel Kaplıcası: Sıcaklık 35°C
Tavşanlı İlçesi'ne bağlı Göbel Köyü yakınındadır. Çocuk felçleri kırık çıkık romatizma hastalıklarına fayda sağlar.


Hamamköyü Kaplıcası: Sıcaklık 51°C

Emet İlçesi'ne 20 km uzaklıkta Hamamköyü'ndedir. Kalsiyum bikarbonat ve sülfatça zengin olan su romatizma nevralji ve kadın hastalıklarına iyi gelir.

Ilıcaköy-Harlek (Kızılsinler) Kaplıcası: Sıcaklık 43°C

Kütahya'ya 28 km uzaklıkta Ilıca Köyü'ndedir. Harlek (Kızılesinler) olrak bilinir. Kaplıca'dan adını alan Harlek Oteli yüzme havuzları ve diğer tesisleriyle Kütahya İlinin en üstün termal merkezidir. Kalsiyum sülfat ve bikarbonatça zengin bir sudur. Ayrıca içinde brom olduğu da saptanmıştır.

Her mevsim açıktır. Romatizma safra kesesi karaciğer hastalarına çok iyi gelir.

Muratdağı Kaplıcaları: Sıcaklık 40-42°C

Gediz ilçesi'ne 30 km uzakta denizden 2000 m yükseklikte Muratdağı eteklerindedir. Beş kaynaktan çıkar ve beş hamamı vardır.

Kalsiyum sülfatlı bir sudur. İdrar yolları iltihaplarında karaciğer safrakesesi hastalıklarında içme ve banyo kürü olarak fayda sağlar. Ayrıca banyosu romatizma ve nevralji hastalıklarına iyi gelir.

Naşa Kaplıcası: Sıcaklık 52°C

Simav ilçesi'ne 7 km uzaklıktaki Naşa Köyü'ndedir. Yaklaşık 30 km2'lik bir çamur alanı oluşturur. Romatizma tansiyon düşürücü kırık çıkık durumlarına iyi gelir.

Samrık Kaplıcası: Sıcaklık 43°C

Emet ilçesi Samrık Köyü'ne 15 km uzaklıktadır. Suyu çok boldur. İçme kürü diüretik etki yapar ve idrar yolları rahatsızlıklarına iyi gelir. Banyosu her türlü romatizma ve kadın hastalıklarına iyi gelir.


Yoncalı Kaplıcaları ve Çamuru (Dübecikler): Sıcaklık 40°C

Kütahya'ya 16 km uzaklıkta Kütahya-Tavşanlı tren yolu yakınındadır. Yaklaşık 1 km'lik alanda yer yer kaynar ve üzerlerinde Selçuklular döneminden kalma hamamları vardır. Asıl şifa kaynağı çamurudur. Killi yapışkan madeni bir çamurdur. Radyoaktivitesi çok yüksektir.

Yoncalı kaplıca suları bikarbonatlı sülfatlı mağnezyumlu kalsiyumlu sulardandır. Banyo ve içme ve çamur banyosu olarak yararlanılır. Romatizma böbrek karaciğer bağırsak ve kadın hastalıklarına iyi gelir.

Yukarı Yoncaağaç Kaplıcası: Sıcaklık 29°C
Emet ilçesi'ne bağlı Yukarı Yoncaağaç köyü'ndedir. Banyosundan ağrılı hastalıklarda yaralanılır.
 

Benzer konular

Top