• Merhaba Ziyaretçi
    "Yalnızlık" konulu fotoğraf yarışması açıldı. Konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi katılıma davet ediyoruz...

Mayalı Hamurların Hazırlanma Şekilleri ve Çeşitleri

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Mayalı Hamurların Hazırlanma Şekilleri
Maya veya ekmek mayası koymak suretiyle bir hamur çeşidi yapacak olursak, mayayı iki şekilde hamura koyarız. Bunun birinci şekline, üre hazırlama denir. Bunda hangi mayalı hamuru hazırlayacaksak o miktardaki un, hamur tahtasına konur. Ortası açılarak ölçülü miktar maya ortaya konur. Ilık süt veya su sadece mayayı yumuşatıp ezecek miktar kadar konup, maya iyice ezilir. Sonra etraftan un alınarak bu un mayayla karıştırılmak suretiyle suluca bir hamur yapılır.
Sonra bu hamurun üstü unla kubbe şeklinde örtülür. 10-15 dakika sonra unun üzeri çatlamaya başlar. Bu esnada bir fermantasyon başlamış demektir. Çıkan gaz belli bir hacmi işgal etmek isteyeceğinden, unu yarar ve buradan çıkmaya başlar. Unun üzeri iyice çatlayınca, diğer malzemeleri koyarak pasta veya bisküvi, sandviç çeşidini yapmaya başlarız. Hamur bu malzemelerle de yoğrulup hazırlandıktan sonra, tekrar mayalanmaya bırakılır. Burada da yeter miktar mayalandıktan sonra, pişirilir.
Bu şekilde mayayı üretmeye (çoğaltmaya), üre hazırlama denir.
İkinci bir şekil de, ayrı bir kapta mayayı hazırlama, yani çoğaltmadır.
Bu usulde de, maya bir kabın içerisine konur. Ilık süt veya suyla maya iyice ezilir. Sonra bir avuç kadar un ilâve edilmek suretiyle cıvık bir hamur hazırlanır. Hamurun üstü kapanıp, sıcak bir yerde mayalanmaya bırakılır. Bir süre sonra hamur kabarır, yani mayalanır. Sonra oradan alınıp ölçülü unun içerisine konur, diğer malzemeler de ilâve edilerek, yoğrulup istenilen çeşit hazırlanır.
Her iki şekilde de birinci amaç, mayayı çoğaltmadır. Her iki şekil İstenilen bütün çeşitlere uygulanır. Size hangisi kolay gelirse çeşitlerinizi o şekilde hazırlayınız.
Mayalı hamurların hazırlanmasında dikkat edilecek hususlardan biri de, mayalandırma süresidir. Mayalandırmaya uzun süre devam edecek olur sanız, hamurdaki şeker de mayalanmaya başlar vo hamurdaki şeker miktarı azalır. Azalan şeker de hamuru iyi kabartmaz
Bu bakımdan mayalı hamurları fırında uzun süre beklettiğiniz halde üzeri kızarmıyorsa nedeni mayalandırma süresini geçirmiş olmanızdır.
Mayalandırma süresini tam olması için dikkat adilimesi gereken şeyler şunlardır:
Mayayı çoğaltma işleminde, unun üzeri 4-5 yerinden çatladığı zaman hemen diğer malzemeleri ilâve edip, hamuru yoğurursanız ve yoğurma işlemi bittikten sonra hazırladığınız çeşitleri ilk koyduğunuz büyüklükten iki misli büyüklüğe gelince fırına koyup pişirecek olursanız mayalanma miktarı tamdır.
Böyle bir hamur fırından çıkınca, üzeri istenilen kırmızılıkta olur. Mayalandırma süresi geçirilen hamurlar aynı sıcaklıktaki fırında uzun süre de bırakılsalar, yeterli ölçüde kızarmazlar.
Bu hususlara dikkat ederek hazırlayacağınız çeşitler daima yüzünüzü güldürecektir.

Mayalı hamur çeşitleri iki türdür:
  • Katmerli olanlar: Bu çeşitte hamura bol miktarda yağ konarak çeşitler katmerli, ağızda yaprak hamuru gibi dağılan çeşitler yapılır.
  • Katmersiz olanlar: Bu çeşide yağ hiç konmaz veya az miktar konulur. Bunlara örnekler: Ekmekler, sandviçler, Japon ekmeği (küçük ekmek) vb. gibi çeşitleri gösterebiliriz.
 
Top