• Merhaba Ziyaretçi
  "En Güzel Ekran Resmi Yarışması" içiin anket açıldı. İlgili ankete BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de ankete oy vermeye davet ediyoruz...

Melek Otu Nedir?Faydaları Nelerdir? Zararları Nelerdir?

AybüKe

Korkunun da Ecele Yok ki Faydası!!!
V.I.P
Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’da yetişen melek otunun en az 9 türü bulunmaktadır. Her bölgede yetişen melek otu farklı özelliklere sahiptir ve farklı hastalıkların tedavisinde kullanılabilir. Bilimsel belgelerle desteklenmese de dünyada pek çok kültürde başta gaz gidericiolarak ve çeşitli cilt hastalıkları tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

melekotu.jpg
[/IMG]Avrupa’da tedavi amaçlı kullanımı 12. yüzyılda İskandinav ülkelerine kadar dayanan melek otu 16. yüzyıldan itibaren İngiltere’de kökü ve tohumlarından elde edilen öz ile ilk olarak parfümlere koku ve alkollü içeceklere tat vermek amacıyla, yaprakları ve sapı ise gıda ürünlerinde kullanılmıştır. Yine bu dönemde melek otundan elde edilen yağ başta cilt problemleri olmak üzere çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır.

Ekildikten 3-4 ay sonra olgunlaşan bitki bu süre sonunda hasat edilebilir. Kökleri, gövdesi ve tohumları ayrı ayrı değerlendirilir. İlk yılın sonunda kökü çıkarıldıktan sonra yıkanır ve kurutulur. Kurutulmuş kök aromasını kaybetmemesi için hava geçirmeyen kaplarda muhafaza edilir.
Yaprakları çok daha büyük olmasına rağmen yabani bir havucu andıran melek otu 1 metreye kadar uzunluğa ulaşabilir. Sapı uzundur ve kökü mor renklidir. Uzun ömürlü bir bitki olan melek otu 2 yılda bir çiçek açar.

Melek Otunun Faydaları ve Kullanıldığı Rahatsızlıklar
Yeşile çalan sarı çiçekleri bulunan melek otu yabani kereviz olarak da bilinir. Kereviz, havuç, rezene, dereotu ve maydanozun yakın akrabasıdır. Melek otunun binlerce yıldır tedavisinde kullanıldığı rahatsızlıklar arasında;
 • Soğuk algınlığı
 • Gaz giderme
 • Mide kramplarını azaltma
 • Menopoz semptomlarını hafifletme
 • Akciğerleri ve bronşları açma
 • Baş ağrısı
 • Hazımsızlık
 • Kaygı
 • Uyku bozuklukları
 • İştah açıcı
 • İdrar söktürücü
 • Kan dolaşımını arttırma
 • Yüksek tansiyonu sayabiliriz.
Özellikle Çin melek otu (Angelica Sinensis) alternatif Çin tıbbında adet ağrıları ve çeşitli jinekolojik hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Melek otu kapsül şeklinde dahili ya da yağ olarak cilt üzerinde harici olarak kullanılabilir. Ağız yoluyla alındığında iştah kaybı, aşırı gaz, sindirim güçlüğü gibi sorunlara harici olarak kullanıldığında ise romatizma şişliklerine, egzama, akne gibi cilt problemlerine ve sinir ağrılarına iyi gelmektedir.

Melek Otu Zararları ve Kullanılmaması Gereken Durumlar
Melek otunu eczanelerde ya da aktarlarda kapsül, toz, melek otu kökünün yağı ve çay şeklinde bulabilirsiniz. Fazla ve bilinçsiz kullanımın yaratabileceği olumsuz etkileri göz önünde bulundurarak satın aldığınız paket üzerinde yazan ya da bir uzmandan alacağınız dozaja dikkat ederek tüketmelisiniz.

Eskiden diğer bitkilerle karıştırılarak kürtaj için kullanılan melek otunu gebelik dönemindekesinlikle tüketmemelisiniz. Güneşe karşı hassasiyeti bulunan, geçmişinde Ateroskleroz veya kalp krizi gibi rahatsızlıklar geçirmiş olanların melek otu kullanması tavsiye edilmez.

Melekotu kökü genellikle ham kök 3 ile 6 g gün dozlarda kullanılmakla birlikte bu oran yaşa ve kişinin sağlık koşullarına bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Sizin için gereken miktarı öğrenmek için bir uzmana danışmalısınız. Yüksek dozda kullanımının zehirlenmeye yol açtığı vakalar görülmüştür
 
Top