• Merhaba Ziyaretçi.
    "Çiçek " konulu fotoğraf oylaması başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz.
    Sizi, ankette oy kullanmaya davet ediyoruz...

Mercan Renginin Özellikleri

Papatya

V.I.P
V.I.P
Mercan rengi, ile ilgili bilgiler verirken, renklerin insanlar üzerinde olumlu ve olumsuz bir çok etkisi vardır. İnsanların rahat ettiği renkleri kullanarak, daha huzurlu, dahada rahatlatan renkler kullanması en doğrusudur. Mercan rengi daha loş, şöyle turuncu renge yakın olup biraz da pembeye yakın bir renklerdir.

Güzel bir renk tonu olup, kişiye farklı enerjiler yükler.

Yaz aylarının en güzel rengidir.Ayrıca bu renk bağımlılık yapar ve bu rengi kullanan bir daha vazgeçemez. Çok popüler olan bu renk takı, giyim, ev boyası gibi yerlerde vazgeçilmez bir renk tonudur. Bu renkle beraber kişilerde dikkat çekicilik artar. Zarafetin başında gelen renkler arasında mercan rengi de vardır.

Mercan rengi öyle bir renk olmuştur ki, kadınların rengi olmaktan çıkıp, erkeklerce de kabul gören renkler arasına girmiştir.
Mercan rengi hemen hemen her ortamda görülmektedir. Mercan rengi farklı bir ton olup, kişiler üzerinde değişik etkiler yaratabilir. Mercan rengi kişiler üzerinde farklı etkileri ile dinginlik verir. Huzur getirir, kötü enerjiyi alır.
Ayrıca tarihin önceki zamanlarında, özellikle mısırlılar tarafından kullanıldığı, çıkan kalıntılarda ortaya çıkmıştır. Mercan rengi ile ilgili söylenecek en önemli bilgi hayat şartları içerisinde kullanılan renklerin başında mercan rengi gelir. Mercan rengi ile makyaj, kıyafet, ev dekorasyonu, duvar boyası, takı gibi bir çok alanda kullanılarak, insan hayatında büyük bir rol oynar. Mercan rengi pozitifliği ile bilinir.

Yumuşak bir renk tonudur. Neşeli, cesur, hareketli ve pozitif bir hava yaratan mercan rengi yaz aylarının en sıcak ve en popüler rengidir. Giyim, takı ve ev dekorasyonunda neşeli ve enerjik insanlar için vazgeçilmez bir renktir. Mercan rengi şıklık ve zarafetini tüm kıyafetlerde gösterir. Kadın-erkek herkesin gardrobunda bulunur. Birkaç sezon öncesine kadar sadece kadınların tercihi bir renk olsada günümüzde erkeklerin de sıkça tercih ettiği bir renktir. Her ten rengine yakışan bu renk özellikle bronz tene sahip kişilerin tercihidir.Mercan rengi iç mimarinin favori rengidir.
Kullanıldığı odalarda dekoratif etkisi büyüktür. Koltuklar bej ya da gri ise duvarların rengi mercan seçilebilir.
Ayrıca koltuklarda mercan renkli yastıklar ve minderler kullanılarak mükemmel dekoratif görünümlere sahip olunabilir.


Mercan rengi odayı aydınlatır ve ferahlatır.Ayrıca kişide olumlu duyguların oluşmasına neden olur. İnsanı sakinleştirir.

Mercan parlak bir renk olduğundan odada az kullanılsa bile hemen fark edilir.
Arzu ve istek uyandıran bir renktir. Günümüzde olduğu gibi tarih öncesinde de kullanılmıştır. Bu sonuca arkeolojik kazılardan varılır.
Tarih öncesi mezarlarda özellikle eski Mısır'daki mezarlıklarda mercan renkli takılar bulunmuştur.
 

Top