• Arkadaşlar, bu sıralar imgur üzerinden gösterilen resimlerle ilgili proxy sorunu var sunucu kaynaklı.. Sorunun çözümünü arıyoruz geçici bir sorun olduğunu varsayıyorum....

Miyalji Nedir? Nasıl Tedavi edilir?

Suskun

V.I.P
V.I.P
Miyalji Nedir? Nasıl Tedavi edilir?

Size de mi “hastalık hastası” dediler ilk başta. O kadar dil dökmenize rağmen inanmadılar mı ağrılarınıza.
Hiç üzülmeyin, yalnız değilsiniz. Sadece Türkiye’de değil, Amerika’da bile on onbeş yıl önce, bankada çalışan memurlar, sekreterler bilgisayar operatörleri, telefon memurları tıpkı sizde olduğu gibi boyun ağrılarından, sırt ağrılarından, ara sıra vücudun belirli yerlerinde oluşan gezici ağrılardan şikayet ederlermiş. Doktorlar bir sürü tetkik tahlil sonrası herhangi bir bulguya rastlamayınca “Sizin birşeyiniz yok” diyerek göndermek durumunda kalıyorlarmış.
Oysa siz de biliyorsunuz ki, böyle ağralarınız var ve rahatsız oluyorsunuz. Hatta bu rahatsızlığı iki üç yıldan beri çekiyorsunuz.
Biz, uzutmadan size bu rahatsızlığınızın ne olduğunu söyleyeyim. Sonra da hastalık hakkında sohbetimizi sürdürürüz.
Rahatsızlığınız, “fibro miyalji” adı verilen bir sendrom. Yani rahatsızlığınızın tek bir sebebi yok. Sebepleri okuyunca “Tıpkı bendeki gibi” diyerek onaylayacağınız birçok sebepi var.
Örneğin, hastanın “Ağrı var” dediği bölgenin kan ölçümünü yapıyorlar. Bakıyorlar ki o bölgede, normal olması gereken kandan daha az kan var. Diyelim ki omuz bölgesi onbeş birim kan olacaksa, on birim kan var.
Sonra sebebini araştırıyorlar. Ortaya çıkan sonuç ilginç. Hareket azlığından kaslar yeteri kadar çalışmıyor. O bölgeye yeteri miktarda kan gitmeyince vücut tepkisini mini mini ağrılarla belirtmeye başlıyor. O bölge kan alamayınca gerilmeler, sertlikler oluyor. Daha başka neler oluyor?
-Bu sefer baş ağrısı,
-Kulak uğultusu
-Çınlama,
-Göz kararması,
-Yorguluk,
-Gaz,
-Kabızlık,
-Hazımsızlık,
-Şişkinlik gibi belirtiler olratay çıkıyor. Bunlar da tekrar kısır döngü halinde vücuda ek rahatsızlıklar üretiyor. Yine bir örnek verelim; vücut kabız olunca vücuttan atılamayan toksik maddeler tekrar zehir olarak vücuda gönderiliyor. Gaz olduğunda kalbe baskı oluyor, kalbin çalışması etkileiyor. Göz kararması oluyor, çalışma temposu azalıyor. O zaman stres oluyor. Bu kez beyin etkileniyor... Bunun sonu yok... Düzen bir bozulmaya görsün, insanın hayatı alt üst oluyor...
Ağrı bazen omuzda, bazen boyunda, bazen sırtta oluşur. Bazen gezinir oralarda. Kimi zaman da vücudun eklem yerlerinde olur. Ama genellikle fibro miyalji sırtta daha ağırlıklı olur.
Eğer vücudun eklem yerlerinde, bileklerde oluyorsa, bu ileride açığa çıkabilecek immünolojik bağışıklık sistemiyle ilgli iltiaplı romatizmanın aynı zamanda habercisidir. (Kalbe vuran akut eklem romatizması değil. O ayrı bir konu.)
Bu tür ağrılar üç yıl dört yıl hatta beş yıl boyunca sürer gider. Hasta doktora gitmiştir kaç defa. Her seferinde yapılan tetkiklerde MR çekimlerinde, tahlillerde herhangi bir sonuç elde edilemez. Romatizma tahlilleri normal çıkar.


Hastanın hiçbir kabahati yoktur. Çünkü vücudunun sesini dinlemiş ve ağrıları iin doktora gitmiştir. Ancak bulgu olmayınca kendisine “sizde bir şey yok” denilmiş ve geri gönderilmiştir. Ta ki, beşinci senede tekrar doktora gidene kadar.
Beş sene sonra artık hangi doktora giderse gitsin, yapılan bir tetkik neticesinde sonuç bulunacaktır. Kan değeri yükselmiş olacaktır. Romatizmal bulgular ortaya çıkmış olacaktır. Dokor üzülerek hastasına sonucu açıklayacaktır:
-Romatizmal rahatsızlık başlangıcı..
Kim ister bir zaman sonra eklemde şişme olmasını,
Yürüme zorluğu çekmeyi,
Avuçları açıp kapamayacak hale gelmeyi,
Ceketini giyemeyecek, düğmesini ilikleyemeyecek hale gelmeyi,
Kafasını sağa sola çevirmekte zorlanacak hale gelmeyi,
Sandalyeye bile oturup kalkarken zorlanmayı kim ister?
Dolayısıyla erken teşhis ile ileride açığa çıkabilecek örneğin yüzbin kişinin en az doksan bini bu hale gelmeden önce kurtarılmış olur.
.Fibro miyalji vakası, daha çok 25 ila 40 yaş arası bayanlarda görülen bir rahatsızlıktır.
Bu kadınlar ağrı şikayetiyle doktora gittikleri halde bir bulgu elde edilemeyince “hastalık hastası” olarak yorumlanır. Oysa bu kronik ağrıların sebebi fibro miyalji sendromudur.
Fibro miyalji rahatsızlığı olanlardan % 5 ila 20’si romatizmal rahatsızlığa adaydır. Diğer bir ifadeyle, on milyon fibro miyalji sendromu vakası varsa, bunun en az bir milyon kadarı romatizmal rahatsızlığa adaydır.
Hastaların şikayetleri çok çeşitli olmakla birlikte birkaçını burada belirtmekte yarar var. Örneğin,
Ev işi ya da masa başında herhangi bir şekilde çalışırken hissedilen ağrılar.
Boyun ve sırt ağrıları,
Uyku bozukluğu,
Yorgunluk,
Tüm vücutta tutukluk,
Baş ağrısı,
Kabızlık,
Bayanlarda ağrılı adet görme,
Ellerde ve ayaklarda karıncalanma,
Ellerde ve ayaklarda şişme gibi şikayetler görülmektedir.
Ama bugüne kadar hasta hangi uzman doktora giderse gitsin, bu tür ağrıların nedeni henüz saptanmış değildir.
 

Top