• Merhaba Ziyaretçi
    "En Güzel Ekran Resmi Yarışması" içiin anket açıldı. İlgili ankete BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de ankete oy vermeye davet ediyoruz...

Mutluluk Veren Kokular

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Mutluluk Veren Kokular

Mutluluğu Kontrol Edin
Belirli kokular güçlü duygular uyandırabilir, hatta ruh halini değiştirme gücüne sahiptir. İngiltere?de 4000 kişi üzerinde yapılan çalışmayla mutluluk saçan kokular tespit edildi. İngiliz Doktor Pamela Dalton'a göre; koku ve bellek arasındaki bağ çok güçlü. Kokunun geçmişe yolculuk ettirme gücü var. Mutlu olduğumuz özel bir ana, kişiye ya da yere götürerek nostaljik duygular yaşatır. İşte bizi mutlu eden kokular:

*****

Taze pişmiş ekmek kokusu
Tokken bile insanı cezp eder fırından yeni çıkmış taze ekmeğin kokusu?

Temiz çarşaf kokusu
Sevgi, huzur ve şefkat duygusunu simgeler. Seven ve sevilen kadınları hatırlatır; anne, anneanne, babaanne, abla, eş, sevgili?

Taze biçilmiş çim kokusu
Doğanın kullandığı en etkili parfümdür. İnsanın içinde bahar gibi, yepyeni duygular uyandıran, tazelik ve saflık katar?

Taze çiçek kokusu
Gül, inci çiçeği, karanfil, nergis, gardenya, sümbül, menekşe, hanımeli, lavanta? Hangisinin kokusu insanın ruhunu ele geçirmez ki?

Yağmurdan sonraki koku
Yağmur damlalarıyla birlikte koklar, kokladıkça ruhunu temizlersin? Ruhu kirleten ne varsa alıp götürür, geriye pırıl pırıl bir mutluluk bırakır.

Vanilya kokusu
İştah açıcı kokusuyla akla birbirinden güzel kek, pasta ve kurabiye görüntüsü getirir. Sevenlerin; sevdiklerine sevgiyle yapıp, sevgiyle sundukları? Yani sevginin kokusudur vanilya, insanı sarıp sarmalayan?

Çikolata kokusu
Gaipten çikolata kokusu almayan var mıdır; peşinden sürüklenip en yakın çikolatacıda gözünü açmayan?
 
Top