• Arkadaşlar, bu sıralar imgur üzerinden gösterilen resimlerle ilgili proxy sorunu var sunucu kaynaklı.. Sorunun çözümünü arıyoruz geçici bir sorun olduğunu varsayıyorum....

Nogay Çayı Nedir? Nasıl Yapılır?

AybüKe

Korkunun da Ecele Yok ki Faydası!!!
V.I.P
Yüzyıllardır sağlıklarını soğuk havalardan korumak aynı zamanda karın doyurmak için Kafkas ülkelerinde sıklıkla tercih edilen Nogay çayı çayın sütte pişirilmiş haline deniyor. Çorba gibi yapımı olan ilk bakışta daha önce duymayanlar için farklı gelse de sonrasında vazgeçilmez lezzet haline gelecek olan nogay çayının yapımını ve faydalarını sizlerle paylaşıyoruz.

Kafkas çayı, Tatar çayı, Tibet çayı ya da Ayakşay olarak da bilinen Nogay çayı uzun yıllardan bu güne kadar Kafkas ülkelerinde yaşayanların soğuktan korunmak için uyguladığı bir yöntem. Klasik siyah çayın içerisine tereyağı, karabiber ve süt yaparak yapılan bu tarif, soğuk algınlığı ve gribi önleyerek bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Çorba niyetine de içilen Nogay çayına kimi zaman ekmek doğranıp afiyetle yeniyor. Sütle demlenen bir çay olan nogay çayı, Hint ve İngiliz mutfağında olan sütlü çaya da rakip olacak türeden. Tek farkı tereyağı ve karabiber içermesi.PEKİ NOGAY ÇAYI NASIL YAPILIR?

MALZEMELER

Her zaman evde demlediğimiz dökme siyah çay
1 bardak süt
1 çay kaşığı tereyağı ya da kaymak
Bir tutam tuz ve karabiber
1 ufak boylarda tencere
Tatar sütlü çay tarifi

YAPILIŞI
Öncelikle tencerenin içerisine her zamanki çay kaynar gibi su ile demleyin.
Ardından iki su bardağı sütü içerisine ekleyerek kaynamasını sağlayın.
Hafif fokurdamaya başladığında tencereye karabiber ve tuz ekleyin.
Çay iyice kaynadığında başka bir tencereye süzerek aktarın.
Servis bardağına alarak bir parça tereyağı ya da kaymakla sunabilirsiniz.
Afiyet olsun...
 

Top